Wełna dziewicza - co to jest? Cena, właściwościNajdelikatniejsza odmiana wełny.


Jeśli nadal rezygnujesz z piękna i magicznych właściwości owczej wełny, to zapewne dlatego, że nie miałaś okazji poznać jej najdelikatniejszej odmiany. Dowiedz się, co to jest wełna dziewicza i gdzie możesz ją kupić.

Wełna dziewicza - co to jest?


Dziewicza wełna, ze względu na swoje pochodzenie, jest również zwana wełną jagnięcą. Przeglądając metki ubrań, możesz też natknąć się na określenie lambswool lub virgin wool.


Wełnę dziewiczą pozyskuje się z pierwszego strzyżenia jagniąt. Młoda owca ma wtedy zazwyczaj 6-7 miesięcy, a jej futerko charakteryzuje się niezwykłą miękkością i delikatnością. Włókna są delikatniejsze i gładsze niż w przypadku klasycznej owczej wełny.


Terminem wełna dziewicza czasem nazywa się też wełnę, która nigdy wcześniej nie była przetwarzana i w jakikolwiek sposób wykorzystywana.

Wełna dziewicza - właściwości i zalety


Runo młodych owiec składa się z bardzo cienkich włókien. I właśnie w ich małej średnicy tkwi sekret licznych właściwości materiału. W porównaniu do zwykłej wełny, virgin wool jest:

- lżejsza - nawet masywne oversizowe płaszcze nie obciążają barków;

- zbudowana z bardziej elastycznych włókien - jeśli masz obawy o to, czy wełna dziewicza gryzie, to z przyjemnością je rozwiewamy. Miękkie włókna poddają się w zetknięciu ze skórą i zamiast drapania zapewniają otulenie;

- hipoalergiczna i odporna na rozwój roztoczy - mogą ją bezpiecznie nosić osoby ze skłonnością do alergii i podrażnień skóry.

Lambswool wykazuje również wszystkie pozytywne cechy klasycznej wełny, takie jak:

- termoizolacyjność - specjalne karbowania tworzą komory powietrzne, które działają jak izolacja i zapobiegają przedostawaniu się zarówno zimnego, jak i ciepłego powietrza;

- zdolność do termoregulacji - wełna zapobiega przegrzaniu i przemarznięciu organizmu, regulując temperaturę w zakresie między -20 a +20 stopni Celsjusza;

- absorpcyjność wody - materiał pochłania wilgoć pochodzącą z ciała i pomaga jej odparować do otoczenia;

- higrofobowość - zewnętrza warstwa wełnianej tkaniny odpycha cząsteczki wody i chroni przed powstawaniem plam;

- sprężystość - ubrania z wełny nie gniotą się podczas użytkowania

- szybka biodegradowalność - badania wykazały, że wełna pozostawiona w ziemi rozkłada się już w ciągu 6 miesięcy;

- odporność na zapachy - wełniane szaliki nie chłoną np. woni perfum czy innych zapachów z otoczenia.

W Europie wełna dziewicza stała się popularna w średniowieczu, gdzie była stosowana do produkcji tkanin na specjalne okazje i odzieży liturgicznej

Wełna dziewicza - pochodzenie i historia


Prawdopodobnie już w starożytności mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Azji hodowali jagnięta z myślą o pozyskiwaniu wełny. W Europie wełna dziewicza stała się popularna w średniowieczu, gdzie była stosowana do produkcji tkanin na specjalne okazje i odzieży liturgicznej.


Dziś najwięksi producenci wełny dziewiczej na świecie to Australia, Chiny i Nowa Zelandia. W tych krajach hodowla owiec i produkcja wełny jest bardzo rozwinięta, a wełna jagnięca z tych regionów jest ceniona za swoją jakość i miękkość.

Jak powstaje wełna dziewicza - materiał ekologiczny?


Młode owce strzyże się, gdy ich runo ma długość ok. 50 mm. Wełna, którą zdejmuje się jako jedną całość, jest sortowana pod względem jakości. Z najlepszych włókien powstaną tkaniny i dzianiny premium.


Podczas prania usuwa się zanieczyszczenia oraz nadmiar tłuszczu. Niewielka pozostawiona ilość ma na celu zapewnienie właściwości hydroizolacyjnych.


Z wełny zgrzebnej, czyli pochodzącej z pierwszego etapu obróbki, powstaje przędza - baza do produkcji materiału. Czeka ją jeszcze proces barwienia i wykańczania, zależnie od tego, jaki ma być końcowy produkt.

Dlaczego warto wybierać ubrania z wełny dziewiczej?


W naszym klimacie jesienie i zimy są coraz bardziej nieprzewidywalne. Potrzebujemy ubrań, w których nie przemokniemy, nie przemarzniemy, nie przegrzejemy organizmu, a do tego wciąż będziemy wyglądać świetnie i czuć się komfortowo. Te kryteria spełnia odzież wykonana z wełny dziewiczej.


Virgin wool to materiał o mocnych i trwałych, a jednocześnie elastycznych i miękkich włóknach. Przyjemne w dotyku ubrania, dodatki czy okrycia wierzchnie nie wymagają częstego prania ani odświeżania. Możesz często zmieniać perfumy, a nawet pożyczyć swój ulubiony element garderoby córce czy siostrze bez obaw o pozostanie na nim śladów obcych zapachów.


Ubrania z wełny dziewiczej są ekologiczne, a sam surowiec nie wymaga zaawansowanej obróbki. Ich pielęgnacja ogranicza się do porządnego wywietrzenia, a w przypadku powstania plam, wyprania w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Mokrej wełny nie wykręcamy, a jedynie wyciskamy nadmiar wody przez ręcznik i suszymy na płasko. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli zapewnić trwałość ubrań na lata.

Ubrania z wełny dziewiczej - gdzie kupić?


Twoja platoniczna do tej pory miłość do wełny może zamienić się w szczęśliwy i długoletni związek. Ubrania z wełny dziewiczej kupisz wygodnie i z darmową dostawą na patrizia.aryton.pl lub w salonach stacjonarnych, dostępnych w największych galeriach handlowych. Nad jakością surowca, używanego do produkcji ubrań z kolekcji Patrizia Aryton, czuwają doświadczeni eksperci wool classingu.


Jeśli chcesz oswajać wełnę dziewiczą stopniowo, zacznij od żakietów do garnituru lub płaszczy z prestiżowej kolekcji Luxury Line, które zawierają w składzie wełnę, połączoną z innymi łagodnymi materiałami. Virgin wool znajdziesz też m.in. w ołówkowych sukienkach w stylu office, szalach z dodatkiem kaszmiru i kurtkach z wełny alpaki. Od dziś możesz nosić wełnę w wielu modnych odsłonach i zawsze o tej samej cudownej miękkości.

Ile kosztuje wełna dziewicza? Cena


Z każdej owcy wełnę jagnięcą można pozyskać tylko jeden raz i właśnie dlatego ten rodzaj materiału jest droższy od klasycznej wełny. Jednak jego ostateczna cena zależy od wielu czynników, m.in. regionu, w którym hodowane są zwierzęta, ich rasy, jakości runa i aktualnej dostępności na rynku. Wełna jagnięca wciąż jest jednak tańsza niż np. wełna kóz kaszmirskich czy wełna wikunii.