Gdy z nieba leje się żar, po Twojej skórze rozlewa się przyjemny chłód. Gdy w górze lśni palące słońce, Ty olśniewasz nieskazitelnym lookiem. Gdy w letnim skwarze z trudnością łapiesz oddech, Twoja skóra robi to bez trudu. A wszystko dzięki wiskozie, czyli aktoreczce wśród materiałów. Cudowne włókna fenomenalnie naśladują lśniący jedwab, przewiewny len i miękką bawełnę. Sprawdź, jak dbać o wiskozę, by i ona nie przestawała dbać o Ciebie.
Co to jest wiskoza?
Wiskoza to wyrób włókienniczy pochodzenia sztucznego, czyli powstający w wyniku przetwarzania naturalnych substancji w laboratorium. Do jej produkcji wykorzystuje się celulozę z pulpy drzewnej. Materiał słynie z tego, że jest niezwykle przyjemny w dotyku, oddychający i pięknie się układa na sylwetce. Dlatego szyje się z niego wszelkie elementy garderoby - od bielizny, przez spodnie i bluzki po sukienki, a jego domieszki znajdziesz nawet w garniturach i płaszczach.
Wiskoza - najważniejsze cechy
Ubrania z wiskozy kapitalnie sprawdzają się w cieplejsze dni. Dlaczego? Oto 7 powodów i zarazem zalet wiskozy:
- dobra przepuszczalność powietrza,
- higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wilgoci z ciała i odparowywania jej do otoczenia,
- trwałość,
- znakomite współgranie z innymi materiałami,
- ekskluzywny wygląd,
- lekkość,
- łagodność i przyjazność dla skóry.
Jak prać wiskozę?
Pranie wiskozy to najczęściej ręczna zabawa, po zakończeniu której odzieży nie wyżymamy, nie wyciskamy i nie odwirowujemy. Niektóre dzianiny, składające się np. z 70% wiskozy nadają się do prania w pralce i wirowania na najniższych obrotach. A inne wręcz wymagają czyszczenia chemicznego. Dlatego pierwsza i najważniejsza zasada pielęgnacji wiskozy brzmi: zawsze kieruj się instrukcją na metce.
Jak prać wiskozę, żeby się nie skurczyła?
Zdarza się, że po wypraniu ulubionej rzeczy zauważamy zmniejszenie jej wymiarów. Czy wiskoza się kurczy w praniu? Tak i jest to naturalne wtedy, kiedy dotyczy maksymalnie 5% jej całkowitej powierzchni. Jeśli nie chcesz stracić więcej, pierz odzież z wiskozy tylko w zalecanych temperaturach, a podczas zakupów pamiętaj o trafnym doborze rozmiaru. Unikaj ubrań, w których mieścisz się na styk - nawet zbyt luźny początkowo fason może okazać się lepszą opcją na dłużej.
W jakiej temperaturze prać wiskozę?
Tkaniny i dzianiny ze 100% wiskozy najlepiej znoszą temperatury wody w granicach 20-30 stopni. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, ustaw program pranie ręczne lub pranie jedwabiu z temperaturą max 30 stopni. W przypadku elementów garderoby, które w składzie mają wiskozę jako domieszkę, producenci dopuszczają też pranie w 40 stopniach.
Warto pamiętać, że wiskoza po praniu odrobinę się kurczy - nawet o jeden rozmiar. Bez obaw - po wyprasowaniu wraca do swoich rzeczywistych rozmiarów.
Suszenie ubrań z wiskozy - o czym należy pamiętać?
Mokra dzianina wiskozowa ma tendencję do wyciągania się, z kolei tkanina wiskozowa lubi się kurczyć w praniu, dlatego prawidłowe suszenie jest istotne dla zachowania ich w nienagannej formie. To, co może zniszczyć włókna wiskozy i doprowadzić do powstania zmechaceń, to suszenie w suszarkach bębnowych.
Jak suszyć wiskozę? Najbezpieczniej jest zawinąć mokre ubranie w ręcznik i odcisnąć z nadmiaru wody. Następnie rozłożyć na płasko, nadając mu pierwotny kształt i wystawić na świeże powietrze, w lekko zacienione miejsce.
Wiskoza - prasowanie od A do Z
Kolejna kwestia to: jak prasować wiskozę? Można by rzec: długo i cierpliwie. Świetnie sprawdzi się tutaj żelazko parowe. Uważaj na zbyt mocne dociskanie szwów, bo zaczną niezdrowo połyskiwać.
W jakiej temperaturze prasować wiskozę?
Ubrania ze 100% wiskozy prasuj w maks. 110 stopniach. Gdy w całym składzie wiskozy jest mniej niż 30%, to często można ją prasować już w 150 stopniach.
Co zrobić, żeby wiskoza się nie gniotła?
Zastanawiasz się, czy wiskoza sie gniecie? Odpowiedź brzmi: tak. W tym miejscu oczywiście stawiamy duże i wyraźne ALE, które dotyczy 4 kwestii:
- Nowoczesne odmiany wiskozy, np. włókna miedziowe, są coraz bardziej odporne na gniecenie się.
- Tkaniny z wiskozy o fakturowanej powierzchni mną się w dużo mniejszym stopniu, a zagniecenia są na nich mniej widoczne.
- Jeśli nie lubisz często prasować, wybieraj wiskozę w formie dzianiny, która jest bardziej sprężysta.
- Przestrzeganie zasad pielęgnacji i przechowywania wiskozy pomaga znacząco zredukować problem jej gniecenia się.
Czy wiskoza się rozciąga?
Kupiłaś za mały rozmiar i nie wiesz, jak rozciągnąć sukienkę z wiskozy? Skuteczny sposób na to, jak rozciągnąć wiskozę, polega na rozciąganiu mokrej tkaniny we wszystkich kierunkach za pomocą żelazka z parą.
Przechowywanie ubrań z wiskozy
Większość ubrań z wiskozy przechowujemy w pozycji wiszącej. Bardzo ważne jest całkowite wysuszenie odzieży. Nigdy nie wkładaj do szafy nawet lekko wilgotnej wiskozy, gdyż grozi to powstaniem groźnej pleśni.
Pielęgnacja ubrań z wiskozy - podsumowanie
Morze zalet i tylko jedna wada, która w starciu z żelazkiem przestaje być problemem. Tak można krótko scharakteryzować wiskozę, która zajmuje honorowe miejsce w kolekcjach Patrizia Aryton. Opieka nad nią wymaga odrobiny uważności, za to jej zachowanie na ciele będącym w ruchu przypomina pełen gracji, zachwycający taniec, który wynagradza wszystko.