Jeśli jeszcze nie wyciągnęłaś z szafy swojego ulubionego zimowego płaszcza, to już najwyższy czas! Martwisz się, jak będzie wyglądał po całym sezonie przechowywania w szafie? Czy będziesz musiała oddać go do odświeżenia w pralni? Z pewnością nie musisz się tego obawiać, jeśli przestrzegasz zasad prawidłowej pielęgnacji wełnianych okryć. Sprawdź, czy znasz je wszystkie i dowiedz się, jak wyprostować pognieciony płaszcz, kiedy zdarzy Ci się zapomnieć o którymś punkcie!
Jak wyprostować pognieciony płaszcz? Sprawdzone sposoby
Zacznijmy od faktów i mitów. Być może spotkałaś się już z takimi pomysłami na pognieciony płaszcz, jak:
- wypranie w gorącej wodzie - wysoka temperatura podobno ma wyprostować włókna,
- mocne zwijanie okrycia w kulkę lub rulon, aby silne zagniecenia same się odkształciły,
- zawijanie płaszcza w gorący mokry ręcznik - w teorii ma zadziałać jak sauna.
To wszystko mity, które prędzej doprowadzą do bezpowrotnego zniszczenia włókien niż sprawią, że płaszcz odzyska nienaganną gładkość. Do bezpiecznych i skutecznych metod zaliczymy:
- naturalne wietrzenie - wywieszenie płaszcza na wieszaku w przewiewnym miejscu, np. na zadaszonym tarasie, z dala od promieni UV,
- skorzystanie z usług profesjonalistów w pralni chemicznej,
- prasowanie z użyciem pary.
Pierwszy ze sposobów może nie okazać się wystarczająco efektywny w przypadku silnych zagnieceń. Drugi wymaga oddania okrycia na jakiś czas. Trzeci jest idealny do wykorzystania w warunkach domowych.
Jak wyprasować płaszcz i go nie zniszczyć?
Zanim zaczniesz prasować, odpowiednio się przygotuj:
1. Odłóż na bok metalowe żelazko i deskę do prasowania - płaszczy nie prasujemy na płasko i nigdy nie stykamy bezpośrednio z jakąkolwiek bardzo gorącą powierzchnią. Grozi to w najlepszym wypadku wyświeceniem włókien, a w najgorszym ich przypaleniem.
2. Zawieś płaszcz na odpowiednim rozmiarowo wieszaku do szafy lub specjalnym wieszaku stojącym.
3. Napełnij czystą, przefiltrowaną wodą pojemnik w swoim żelazku z wyrzutem pary lub parownicy.
Jak wyprasować trudne zagniecenia?
Płaszcz prasujemy za pomocą urządzenia z wyrzutem pary na odległość, w pozycji pionowej, przesuwając je w pewnej odległości od tkaniny. Dokładną wartość tego dystansu znajdziesz w instrukcji dołączonej do przyrządu. Powtarzaj czynność w zależności od intensywności zagniecenia.
Staraj się omijać nietekstylne części ubrania, takie jak zamki i guziki, które mogą ulec stopieniu lub nagrzać się tak, że ich przypadkowe dotknięcie podczas prasowania będzie skutkować poparzeniem dłoni. Zawsze przytrzymuj materiał z dala od otworów, przez które jest wyrzucana para.
Na mocne zagniecenia polecamy prasowanie z dwóch stron. Zacznij od wewnętrznej warstwy - wywróć płaszcz na lewą stronę i w takiej pozycji zawieś na wieszaku. Po wyprasowaniu odwróć na prawą i powtórz czynność.
Prasowanie tylko od strony podszewki jest dobrym pomysłem wówczas, gdy nie posiadasz steamera ani żelazka, którym można prasować pionowo z użyciem pary. Wtedy pamiętaj o prasowaniu przez wilgotną szmatkę i ustawieniu właściwej temperatury oraz o tym, by nie przyciskać mocno żelazka do powierzchni materiału. Następnie wywróć okrycie na prawą stronę i w takiej pozycji pozostaw do wystygnięcia.
Sposoby na pognieciony płaszcz? Najważniejsze jest zapobieganie!
Prasowanie płaszcza bywa kłopotliwe i czasochłonne. Na szczęście, jesteś w stanie zrobić wiele, aby nie dopuścić do powstania opornych zagnieceń. Sięgnij po nasze patenty na zawsze nieskazitelny wygląd okrycia!
1. Nie pierz płaszcza samodzielnie i pod żadnym pozorem nie umieszczaj go w pralce automatycznej lub suszarce bębnowej. Wełna jest plamoodporna i często wystarczy ją delikatnie przeczesać lub wywietrzyć, dlatego na wizytę w pralni wystarczy zarezerwować średnio jeden-dwa terminy w roku.
2. Nie susz mokrego płaszcza tuż przy gorącym kaloryferze. Podniszczone w ten sposób włókna będą jeszcze bardziej podatne na gniecenie.
3. Przechowuj płaszcz na grubym wieszaku o szerokości dobranej do wymiaru okrycia w ramionach. Chowając do szafy na sezon letni, możesz go włożyć do przewiewnego pokrowca. Pamiętaj o zachowaniu odstępu od innych ubrań.
4. Po każdym powrocie do domu opróżnij kieszenie, a po odwieszeniu okrycia popraw jego kołnierz i zapnij guziki.
5. Wsiadając do samochodu, ściągnij płaszcz, złóż delikatnie na pół i odłóż na siedzenie lub tylną półkę.