Okazje | Poradnik | 12.03.2025

Jak się ubrać do sądu?

Czeka Cię niezbyt przyjemne wydarzenie – udział w rozprawie sądowej? Tego dnia odrobina komfortu w każdej formie bardzo Ci się przyda, także tego fizycznego, związanego mocno z ubiorem. Przy tym powinnaś mieć na uwadze imidż stosowny do okoliczności. Skorzystaj z naszych porad, jak się ubrać do sądu, kiedy proces będzie dotyczyć Cię bezpośrednio lub pośrednio. 

Ubranie do sądu - co założyć?

Sąd to organ państwowy, wobec czego budynek sądu jest miejscem, gdzie należy przestrzegać pewnego dress code i etykiety. Zacznijmy od tego, co w kobiecych strojach nie jest tam mile widziane lub nie pomaga kształtować korzystnego wizerunku oraz jak to zastąpić:

  • głębokie dekolty V – lepsze będą okrągłe, w płytki szpic lub półgolfy,
  • spódnice i sukienki mini – celuj w długości do kolan, midi i maxi,
  • bluzki i sukienki na cienkich ramiączkach – zamień je na modele z rękawami krótkimi, ¾ i całkiem długimi lub chociaż formy kamizelkowe,
  • materiały błyszczące i prześwitujące – trafny wybór to tkaniny i dzianiny kryjące, sztywniejsze w chwycie, matowe,
  • kolory neonowe i mocno kontrastowe zestawienia energetycznych barw – nie ma nic złego w duecie czerń+biel czy granat+biel, ale już czerwień+róż czy pomarańcz+fiolet się nie sprawdzą,
  • duża, wyrazista biżuteria – zapomnij o złotych łańcuchach z dużymi oczkami czy długich kolorowych kolczykach i ciężkich pierścionkach. Pójdź w jednolite kolczyki wkręty czy łańcuszek z malutkim wisiorkiem,
  • odsłonięta lub odznaczająca się na ubraniu bielizna – schowaj ramiączka od biustonosza pod kryjący materiał i przygotuj dolną bieliznę w dobrze dopasowanym rozmiarze, bez szwów przebijających się przez powierzchnię spodni,
  • ekstrawaganckie desenie, np. duże kolorowe kwiaty czy motyw zwierzęcy – odpowiedni wzór to np. modny ostatnio tenis, czyli pionowe cienkie prążki, a także drobna krata.

Jakie buty do sądu - wygodne czy eleganckie?

Kiedy myślimy o tym, jak ubrać się do sądu na rozprawę, pamiętajmy też o odpowiednim obuwiu. Połącz kwestie komfortu i stonowanej estetyki, wybierając baleriny, mokasyny, botki, loafersy lub lordsy. Zrezygnuj z butów na bardzo wysokich obcasach i tych mocno odsłaniających stopy. Pamiętaj o profesjonalizmie. Swój indywidualny styl możesz przecież wyrazić np. poprzez detale obuwia, takie jak kształty klamerek pasków, tłoczenia na skórze czy ozdobne przeszycia.

Zastanawiasz się, jak ubrać się do sądu na sprawę rozwodową?

Niezależnie od tego, kto i dlaczego podjął decyzje o rozwodzie, nie musisz manifetowac swoich poglądów strojem i przesadnie zabiegać o zainteresowanie. W sądzie warto pokazać zarówno swoją pewność siebie, jak i szacunek do instytucji sądu i wszystkich zgromadzonych.

Przykładu idealnego setu na rozprawę rozwodową znajdziesz w naszym sklepie online, w zakładce GARNITURY. Jeśli szukasz alternatywy dla zestawu cygaretki+żakiet, wybieraj kombinezony o formalnym charakterze lub dłuższe spódnice+koszule lub eleganckie bluzki.

Winna! Jak się ubrać do sądu jako oskarżona?

Zapewne nie raz rzuciło Ci się w oczy, podczas oglądania seriali telewizyjnych, reportaży czy filmów dokumentalnych, jak oskarżeni próbują usilnie zwrócić na siebie uwagę świadków i mediów swoim wyglądem. Część z nich pragnie w ten sposób dać wyraz swoim emocjom i stanowisku, a pozostali liczą na rozgłos.

Jeśli nie zamierzasz postępować w żaden z wymienionych sposobów, postaw na stonowany, elegancki strój, który nie będzie budził żadnych skojarzeń z tym, co jest Ci zarzucane. Chociaż sąd powinien opierać się tylko na obiektywnych przesłankach i dowodach, rzucająca się w oczy stylizacja może w pewnym stopniu wpływać na postrzeganie Twojej osoby przez zebranych.

Druga kwestia to Twój komfort. Być może spędzisz na sali rozpraw kilka godzin. Dlatego nie zakładaj zbyt obcisłych strojów, spodni podatnych na gniecenie i ubrań uszytych z syntetycznych materiałów, które nie oddychają. Taka odzież przyczynia się do szybkiej utraty poczucia świeżości, ale też wpływa negatywnie na nienaganność wizerunku.

Przykład stylizacji do sądu dla osoby oskarżonej: granatowy lub popielaty garnitur wełniany i bawełniana koszula lub czarna spódnica midi z triacetatu i jasny dzianinowy sweter z płytkim okrągłym dekoltem.

Jak ubrać się do sądu jako świadek?

Będąc świadkiem, prawdopodobnie nie będziesz narażona na ewentualne postrzeganie Cię przez pryzmat wyglądu. Twój udział w rozprawie będzie też krótszy. Nie musisz więc aż tak zwracać uwagi na to, czy ubranie będzie maksymalnie wygodne przy zachowaniu stosowności stylizacji. Możesz pozwolić sobie np. na styl smart casual, ale najlepiej z wyłączeniem jeansów.

Jak się ubrać do sądu latem, a jak zimą?

W budynku sądu raczej nie zmarzniesz, dlatego wszystkie powyższe wskazówki i propozycje są uniwersalne i na każdą porę roku. Zmienia się tylko rodzaj obuwia i okrycia. W obu przypadkach bezpiecznym wyborem jest klasyka. Zimą – tradycyjne kozaki pod kolano na małym lub średnim obcasie + wełniany płaszcz dyplomatka, shelby coat bądź wrap coat z materiału o krótkim włosiu. Latem – wspomniane loafersy czy lordsy i jako okrycie wierzchnie żakiet, wykwintny kardigan lub kurtka doubleface.