Cenisz nieskazitelny, szykowny wizerunek? Jeśli odbierasz swoje garniturowe spodnie z pralni, problem zagnieceń masz z głowy. Ale kiedy pierzesz w warunkach domowych lub wyciągasz z szafy ubranie, które wisiało tam jakiś czas, musisz pozbyć się odkształceń i nadać ubraniu właściwą formę. Dowiedz się, czy i jak prasować spodnie do garnituru - bezpiecznie, szybko i skutecznie.
Czy spodnie od garnituru można prasować?
Cygaretki na kantkę są ponadczasowe i eleganckie. Przed kilkoma sezonami do grona ulubionych, pełnych klasy fasonów dołączyły też gładkie modele z szerokimi nogawkami. Prasowanie spodni w kant to najpopularniejszy sposób uzyskania efektu nienagannego wyglądu. I wcale nie jest to takie trudne. Przed Tobą poprawna technika prasowania spodni w kant – instrukcja krok po kroku!
Jak prasować spodnie w kant?
Zacznij od dobrego przygotowania. Najpierw upewnij się, czy jest widoczny ślad po kancie, jaki był zaprasowany pierwotnie. Jeśli tak, wystarczy ułożyć nogawki równo z istniejącą linią i zaprasować.
A jak zrobić kant w spodniach, które nigdy go nie miały?
- Złóż nogawkę spodni wzdłuż na pół. U góry z przodu kant najczęściej sięga do zaszewki lub zakładki, a z tyłu poprowadzony jest w odległości ok. 3 cm od szwu pokroju.
- Nogawkę połóż na desce.
- Najpierw zaprasuj kant z przodu, a potem z tyłu.
- Po prasowaniu spodnie złożone według kantu i przechowuj w takiej pozycji. Jeśli zamierzasz od razu je założyć, zaczekaj, aż materiał całkowicie wystygnie.
Jak się pierze spodnie do garnituru?
W zależności od użytej tkaniny, spodnie do garnituru można prać na różne sposoby. Dlatego w celu dobrania odpowiedniej metody, zapoznaj się z wytycznymi na metce. Jednymi z najpopularniejszych wśród cygaretek i innych wizytowych modeli, są spodnie wełniane. Pierzemy je w pralce ustawionej na program wełna lub tkaniny delikatne, z wirowaniem na niskich obrotach i użyciem dedykowanego płynu. Jeśli producent zaleca pranie ręczne, pamiętaj dodatkowo o zachowaniu właściwej temperatury prania i płukania, czyli ok. 30. Nigdy nie trzyj, nie wyżymaj i nie wykręcaj wełny. Raczej głaskaj, słabo uciskaj i pozbawiaj nadmiaru wody przy użyciu ręcznika.
W podobny sposób należy się obchodzić z jedwabiem i wiskozą. W celu wyprania spodni garniturowych z triacetatu, bawełny czy lyocellu, również możesz zastosować powyższy przepis ostrożnego prania - zminimalizujesz w ten sposób ryzyko utraty kantu. Po wypłukaniu i odciśnięciu lub łagodnym odwirowaniu, mocno strzepnij ubranie, uformuj tak, aby było złożone na kantach i powieś na suszarce. Nie będziesz mieć wówczas dylematów, jak wyprasować spodnie na kant, który przestał być wyraźny.
Jak przechowywać spodnie od garnituru?
Gdy już wiesz, jak prasować spodnie garniturowe, sprawdź, jak je przechowywać, aby nie musieć za każdym razem poprawiać ich kształtu. Masz w sumie trzy możliwości - wybierz taką, która będzie najlepsza w Twoich warunkach:
- Przykładasz nogawki do siebie tak, aby kanty były po bokach i wieszasz na wieszaku z żabkami, spinając je od strony pasa.
- Składasz spodnie najpierw według kantów, a potem w poprzek i w takiej pozycji wieszasz na klasycznym wieszaku.
- Odkładasz spodnie na półkę złożone najpierw zgodnie z kantem, a następnie w prostokąt. W tym przypadku ważne jest, aby nie kłaść na nich żadnych innych rzeczy.
Podsumowanie poradnika - jak prasować spodnie do garnituru?
Mamy dla Ciebie jeszcze 5 wskazówek, jak prasować spodnie od garnituru, by przede wszystkim ich nie zniszczyć. Przypomnij sobie je zawsze przed przygotowaniem się do prasowania.
- Każdą nogawkę należy prasować osobno.
- Nogawki muszą zostać ułożone w całości na desce.
- Spodnie układamy na desce tak, by szwy na dole się pokrywały.
- Żeby materiał się nie przesuwał (zwłaszcza przy formowaniu nowego kantu), po ułożeniu na desce możesz delikatnie spiąć go w kilku miejscach szpilkami.
- Uważaj, aby nie spowodować wyświecenia tkaniny, np. poprzez zbyt długi lub mocny nacisk. Bezpieczniej jest prasować przez bawełnianą szmatkę.