Poradnik | 14.07.2023

Jak prać i prasować len? Poznaj najważniejsze zasady!

Len można kochać albo dopiero być w fazie zakochiwania w nim. Wokół jego pielęgnacji i użytkowania narosło kilka mitów, które dziś odczarowujemy. Jak prać i prasować len? Jak zmiękczyć odzież z lnu? Czy lniane ubrania się kurczą lub rozciągają? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o len!

Jak prać lniane rzeczy?

Pierwsze pytanie od razu łączymy z drugim, które brzmi - jak prać len w pralce? Zasadniczo, rekomendujemy pranie ręczne ubrań ze 100% lnu, ponieważ ten materiał ma dość luźny splot, wrażliwy na intensywne ruchy. Jeśli pralka, to tylko program pranie ręczne lub pranie lnu, bez wirowania lub z wirowaniem na najniższych obrotach. Staraj się też nie mieszać kolorów ubrań i nie przeładowywać pralki.

Jak prać len, żeby był miękki?

Nie ma żadnego sekretnego sposobu na to, jak zmiękczyć len. Jest za to jeden - najprostszy i superskuteczny - wystarczy go często nosić! Noszenie lnianej odzieży sprawia, że staje się ona bardziej miękka.

W jakiej temperaturze prać len?

Naczelna zasada pielęgnacji każdego elementu garderoby brzmi: stosuj się do zaleceń producenta, umieszczonych na metce. Dotyczy to każdego etapu, czyli prania, suszenia, prasowania oraz przechowywania.

A jeśli dopiero jesteś na etapie planowania, czym wypełnić swój zakupowy koszyk i zastanawiasz się, w ilu stopniach prać len, podpowiadamy:

  • kolorowe ubrania z lnu, zawierające dużą ilość barwników, pierzemy w 30-40 stopniach Celsjusza,
  • białe ubrania lniane są bardziej odporne na kurczenie i można je prać w temp. 50-60 stopni. Jednak w praktyce aż tak ciepła woda nie jest potrzebna i nawet delikatne środki piorące radzą sobie z zabrudzeniami na tym materiale w niskich temperaturach.

Najlepszy płyn do prania lnu to…

…ten, który ma w składzie jak najwięcej naturalnych substancji, nie zawiera silnych detergentów i chloru lub innych wybielaczy. Pranie lnu powinno odbywać się tylko z użyciem łagodnych środków. Zapomnij również o płynach do płukania, które mogą spowodować  pogorszenie właściwości absorpcyjnych lnu. Zamiast tego zastosuj np. ocet, który działa podobnie jak zmiękczacz, ale jest bezpieczny i ekologiczny, a jego zapach znika całkowicie jeszcze zanim ubranie zdąży wyschnąć.

Czy len się prasuje?

W kontekście pielęgnacji lnu zdecydowanie najczęściej pada pytanie o to, czy len się gniecie. Odpowiadamy: tak, len to straszny gnieciuch. Ale nawet miłośniczki perfekcyjnie odprasowanych outfitów tracą dla niego głowę. Jak to możliwe?

Po pierwsze, zagniecenia powstające na lnianej tkaninie to gwarancja najwyższej jakości surowca. Im bardziej mnący materiał, tym lepiej chłodzi skórę, jest trwalszy i szlachetniejszy. Po drugie, nikogo już nie dziwi widok pogniecionych spodni lnianych po wstaniu od biurka czy zmiętych rękawów od podwijania marynarki. To całkowicie naturalne i wpisuje się w charakter lnu. Co ciekawe, zagniecenia są mniej widoczne na ciemnych ubraniach.

ALE - oczywiście len można prasować. Żeby ułatwić sobie to zadanie, pamiętaj o suszeniu spodni i marynarek na wieszaku, na świeżym powietrzu. Z kolei lżejsze ubrania, takie jak t-shirty i bluzki susz w pozycji na płasko, po uprzednim uformowaniu pierwotnego kształtu.

Jak prasować len?

Prasowanie lnu po praniu należy rozpocząć, gdy ten jest jeszcze lekko wilgotny. Natomiast przed prasowaniem suchej odzieży lnianej warto ją zwilżyć. W jaki sposób? Najłatwiej i najskuteczniej zrobi to para z żelazka lub ta, która wypełni łazienkę, gdy będziesz brać prysznic. Powieś wtedy swoje ubranie na wieszaku tuż obok kabiny lub wanny, a wstępnie zredukujesz najtrudniejsze zagniecenia. Aby całkowicie się ich pozbyć, rozgrzej żelazko do 200 stopni Celsjusza i prasuj swoje ulubione elementy garderoby na lewej stronie. 

Czy len się kurczy w praniu lub podczas prasowania?

Len może się skurczyć nawet o 10%, gdy do prania użyjemy zbyt gorącej wody lub będziemy go suszyć w suszarce bębnowej. Natomiast podczas prasowania utrata wymiarów odzieży absolutnie nam nie grozi.

Czy len się rozciąga?

Choć len może się kurczyć, to w drugą stronę ten proces nie działa. Materiał ma jedynie tendencję do dopasowywania się do sylwetki. Oznacza to, że nici poruszają się w obrębie tkaniny, ale same w sobie nie są sprężyste. Tym samym, deformacje powstające na spodniach podczas ich noszenia, znikają same po praniu i suszeniu.

Pielęgnacja ubrań z lnu - podsumowanie

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Skorzystaj z naszych tipów - oto 5 dobrych praktyk postępowania z lnianymi ubraniami, dzięki którym będziesz mogła cieszyć się nimi jeszcze dłużej!

  1. Unikaj przesuszania lnu, bo zrobi się kruchy i sztywny.
  2. Przechowuj len w taki sposób, by zapewnić mu dopływ świeżego powietrza, czyli np. na wieszaku zamiast w szczelnym pojemniku.
  3. Nie wykręcaj, nie wyciskaj i nie wyżymaj lnu, bo spowodujesz trwałe odkształcenia.
  4. Kiedy pojawią się plamy, nie trzyj ich, tylko zamocz na dwie godziny w letniej wodzie z łagodnym środkiem piorącym. Włókna lnu nie przyciągają plam, a po zmiękczeniu wręcz same je odpychają.
  5. Po wypraniu lnu w pralce, nie czekaj - natychmiast wyjmij ubranie, strzepnij je i rozwieś/rozłóż do wysuszenia. Zredukujesz ilość powstałych zagnieceń.