Poradnik | 28.07.2023

Jak prać i dbać o wełnę, by służyła na długo?

Owcza wełna jest magiczna. Jedną z jej supermocy są właściwości samoczyszczące. Ciężko ją splamić, a kiedy pojawią się zabrudzenia, mają charakter powierzchowny i łatwo się odklejają. Wełniane elementy garderoby nie potrzebują częstego prania, wystarczy doraźne odświeżanie. A jeśli koniecznie zajdzie taka potrzeba, to w jaki sposób je czyścić? Jak prać wełnę w pralce? Przed Tobą mini-poradnik z najważniejszymi wskazówkami, jak dbać o wełniane ubrania.

Program “wełna w pralce” - jak działa pranie wełny w pralce?

Pranie wełny owczej w pralce jest najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z wełnianej odzieży. To rozwiązanie nadaje się do zastosowania wobec spodni i sukienek, ale nie jest rekomendowane w przypadku pielęgnacji swetrów (tylko pranie ręczne) oraz żakietów i płaszczy (czyszczenie w pralni chemicznej).

Aby wyprać wełniane spodnie lub wełnianą suknię, użyj programu pranie wełny, pranie ręczne lub pranie tkanin delikatnych. Maksymalna dozwolona temperatura to 30 stopni Celsjusza. Zrezygnuj z wirowania lub ustaw je na najniższe obroty. Po wyjęciu z pralki, dobrze strzepnij ubranie. Spodnie umieść na suszarce, formując od razu odpowiednie kształty, np. kant na nogawce. Natomiast sukienkę powieś na wieszaku, poprawiając kołnierzyk i zapinając guziki czy zamki.

Jakie detergenty wykorzystać do prania wełny?

Pewnie zastanawiasz się, w czym prać wełnę, aby nie straciła swojej miękkości i puszystości. Do wyboru masz co najmniej 3 możliwości:

  • specjalny płyn do prania wełny,
  • płyn do tkanin delikatnych,
  • szampon - najlepiej przeznaczony dla dzieci, bo zawiera alantoinę, która działa nawilżająco i wygładzająco,

Pranie wełny w szamponie

Łyżeczka łagodnego szamponu do włosów zapewni czystość i przyjemny zapach swetra. Każde pranie ręczne wełnianego elementu garderoby powinno polegać na jego przepłukaniu i słabym ugniataniu. Nigdy nie wyżymaj wełny, nie pocieraj jej i nie szoruj. Po praniu pozbądź się pozostałości szamponu pod bieżącą wodą.

Następnie wyjmij ubranie, rozłóż na ręczniku i przykryj drugim. Lekko przyciśnij lub zwiń w rulon i pozostaw na kwadrans. Potem wyciągnij i susz w pozycji rozłożonej na świeżym powietrzu lub w przewiewnym pomieszczeniu, z dala od źródeł intensywnego ciepła, czyli np. kaloryferów. Nigdy też nie pozostawiaj wełny do wyschnięcia w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

W ilu stopniach prać wełnę?

Kwestia tego, w jakiej temperaturze prać wełnę, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania aksamitnych włókien w nieskazitelnej formie. Tkaniny i dzianiny wełniane nie lubią, gdy jest im zbyt gorąco. Optymalna jest dla nich temperatura w zakresie 30-40 stopni, czyli mniej-więcej taka, jak ludzkiego ciała. Wełna nie znosi też skoków temperatur, dlatego pranie i płukanie powinny odbywać się w wodzie o podobnej ciepłocie. W przeciwnym razie, materiał może się mocno sfilcować.

Jak pielęgnować wełniane ubrania?

Pielęgnacja wełny to nie tylko utrzymywanie jej w czystości. O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Poznaj 7 złotych zasad dbania o wełnianą odzież:

  1. Świeże kleksy np. z kawy potraktuj ściereczką do demakijażu albo wilgotną chusteczką dla niemowląt. Nie będziesz musiała potem prać całego płaszcza czy swetra.
  2. Jeśli naprawdę nie musisz, nie pierz. Odświeżanie może polegać np. na wietrzeniu ubrania na mrozie przez kilka godzin. Oczywiście nigdy na słońcu.
  3. Przechowuj wełnianą odzież na półkach zamiast na wieszakach - zapobiegniesz ich rozciąganiu. Kładź wełnę zawsze na górze, wtedy nie stanie się płaska.
  4. Prasuj wełnę steamerem, czyli urządzeniem, która uderza parą na odległość. Posiadaczkom tradycyjnych żelazek i desek zalecamy prasowanie przez wilgotne bawełniane płótno, działające jak zaparzacz. Staraj się nie dociskać szwów, bo się wyświecą.
  5. Do kąpieli wełny dodawaj olejek z lanoliną, która zmiękcza włókna i tworzy warstwę plamoodporną.
  6. Trudne plamy usuwaj za pomocą mydła kokosowego.
  7. Wełna wchłania nawet 60% więcej wody niż sama waży. Przygotuj się na ten dodatkowy ciężar, jeśli pierzesz długie wełniane suknie czy swetry oversize.

Ubrania z wełny - pranie i pielęgnacja. Podsumowanie

Wełna jest odporna na zabrudzenia, ogień, gniecenie się i obce zapachy, a jednocześnie wrażliwa na wysokie temperatury i ich gwałtowne zmiany oraz nieostrożne obchodzenie się z jej szlachetną materią. Jak każde tworzywo pochodzenia naturalnego, chce być traktowana z szacunkiem i czułością. A ponieważ nigdy nie wyjdzie z mody, warto zrobić wszystko, by służyła nam jak najdłużej.