Owcza wełna jest magiczna. Jedną z jej supermocy są właściwości samoczyszczące. Ciężko ją splamić, a kiedy pojawią się zabrudzenia, mają charakter powierzchowny i łatwo się odklejają. Wełniane elementy garderoby nie potrzebują częstego prania, wystarczy doraźne odświeżanie. A jeśli koniecznie zajdzie taka potrzeba, to w jaki sposób je czyścić? Jak prać wełnę w pralce? Przed Tobą mini-poradnik z najważniejszymi wskazówkami, jak dbać o wełniane ubrania.
Program “wełna w pralce” - jak działa pranie wełny w pralce?
Pranie wełny owczej w pralce jest najłatwiejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń z wełnianej odzieży. To rozwiązanie nadaje się do zastosowania wobec spodni i sukienek, ale nie jest rekomendowane w przypadku pielęgnacji swetrów (tylko pranie ręczne) oraz żakietów i płaszczy (czyszczenie w pralni chemicznej).
Aby wyprać wełniane spodnie lub wełnianą suknię, użyj programu pranie wełny, pranie ręczne lub pranie tkanin delikatnych. Maksymalna dozwolona temperatura to 30 stopni Celsjusza. Zrezygnuj z wirowania lub ustaw je na najniższe obroty. Po wyjęciu z pralki, dobrze strzepnij ubranie. Spodnie umieść na suszarce, formując od razu odpowiednie kształty, np. kant na nogawce. Natomiast sukienkę powieś na wieszaku, poprawiając kołnierzyk i zapinając guziki czy zamki.
Jakie detergenty wykorzystać do prania wełny?
Pewnie zastanawiasz się, w czym prać wełnę, aby nie straciła swojej miękkości i puszystości. Do wyboru masz co najmniej 3 możliwości:
- specjalny płyn do prania wełny,
- płyn do tkanin delikatnych,
- szampon - najlepiej przeznaczony dla dzieci, bo zawiera alantoinę, która działa nawilżająco i wygładzająco,
Pranie wełny w szamponie
Łyżeczka łagodnego szamponu do włosów zapewni czystość i przyjemny zapach swetra. Każde pranie ręczne wełnianego elementu garderoby powinno polegać na jego przepłukaniu i słabym ugniataniu. Nigdy nie wyżymaj wełny, nie pocieraj jej i nie szoruj. Po praniu pozbądź się pozostałości szamponu pod bieżącą wodą.
Następnie wyjmij ubranie, rozłóż na ręczniku i przykryj drugim. Lekko przyciśnij lub zwiń w rulon i pozostaw na kwadrans. Potem wyciągnij i susz w pozycji rozłożonej na świeżym powietrzu lub w przewiewnym pomieszczeniu, z dala od źródeł intensywnego ciepła, czyli np. kaloryferów. Nigdy też nie pozostawiaj wełny do wyschnięcia w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
W ilu stopniach prać wełnę?
Kwestia tego, w jakiej temperaturze prać wełnę, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania aksamitnych włókien w nieskazitelnej formie. Tkaniny i dzianiny wełniane nie lubią, gdy jest im zbyt gorąco. Optymalna jest dla nich temperatura w zakresie 30-40 stopni, czyli mniej-więcej taka, jak ludzkiego ciała. Wełna nie znosi też skoków temperatur, dlatego pranie i płukanie powinny odbywać się w wodzie o podobnej ciepłocie. W przeciwnym razie, materiał może się mocno sfilcować
Jak prać wełniane spodnie od garnituru?
Gdy wybierzesz pranie ręczne, które zdecydowanie zalecamy, postępuj tak, jak w przypadku pielęgnacji dzianin bądź ubrań z jedwabiu, czyli łagodnie ugniataj, przepłucz i lekko odciśnij z nadmiaru wody.
Jeśli jednak zdecydujesz się na pranie spodni wełnianych w pralce i instrukcja prania na to pozwala, ustaw program wełna lub tkaniny delikatne, wybierz temperaturę max. 30 stopni i zastosuj dedykowany płyn. Po wyjęciu z pralki strzepnij cygaretki i powieś złożone na linii kantu.
Pranie wełnianej sukienki - o czym trzeba pamiętać?
Sukienki z wełny możesz prać w automacie lub ręcznie, korzystając z tych samych instrukcji, które dotyczą wełnianych spodni. Zwróć tylko uwagę, aby wszelkie zamki i guziki były zapięte, a samo ubranie wywrócone na lewą stronę. Pamiętaj też o tym, by zapełnić najwyżej ⅓ bębna pralki. Najdelikatniejsze sukienki wełniane na czas prania automatycznego umieść w bawełnianym woreczku, za który może Ci posłużyć np. poszewka. Zapewnisz im w ten sposób dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak prać żakiety z wełny?
Wełniane marynarki często posiadają nietekstylne detale wykończenia czy elementy usztywniające i z tego powodu ich praniem powinni się zajmować wyłącznie fachowcy z pralni chemicznej. Czyszczenie polega głównie na odświeżeniu materiału, dlatego jest to zabieg, który powtarza się od jednego do kilku razy w roku.
Jak pielęgnować wełniane ubrania?
Pielęgnacja wełny to nie tylko utrzymywanie jej w czystości. O czym jeszcze powinnaś pamiętać? Poznaj 7 złotych zasad dbania o wełnianą odzież:
- Świeże kleksy np. z kawy potraktuj ściereczką do demakijażu albo wilgotną chusteczką dla niemowląt. Nie będziesz musiała potem prać całego płaszcza czy swetra.
- Jeśli naprawdę nie musisz, nie pierz. Odświeżanie może polegać np. na wietrzeniu ubrania na mrozie przez kilka godzin. Oczywiście nigdy na słońcu.
- Przechowuj wełnianą odzież na półkach zamiast na wieszakach - zapobiegniesz ich rozciąganiu. Kładź wełnę zawsze na górze, wtedy nie stanie się płaska.
- Prasuj wełnę steamerem, czyli urządzeniem, która uderza parą na odległość. Posiadaczkom tradycyjnych żelazek i desek zalecamy prasowanie przez wilgotne bawełniane płótno, działające jak zaparzacz. Staraj się nie dociskać szwów, bo się wyświecą.
- Do kąpieli wełny dodawaj olejek z lanoliną, która zmiękcza włókna i tworzy warstwę plamoodporną.
- Trudne plamy usuwaj za pomocą mydła kokosowego.
- Wełna wchłania nawet 60% więcej wody niż sama waży. Przygotuj się na ten dodatkowy ciężar, jeśli pierzesz długie wełniane suknie czy swetry oversize.
Ubrania z wełny - pranie i pielęgnacja. Podsumowanie
Wełna jest odporna na zabrudzenia, ogień, gniecenie się i obce zapachy, a jednocześnie wrażliwa na wysokie temperatury i ich gwałtowne zmiany oraz nieostrożne obchodzenie się z jej szlachetną materią. Jak każde tworzywo pochodzenia naturalnego, chce być traktowana z szacunkiem i czułością. A ponieważ nigdy nie wyjdzie z mody, warto zrobić wszystko, by służyła nam jak najdłużej.