Odcienie tęczówek, cery, skóry i włosów definiują typy urody. Odpowiednio dobrane do nich kolory ubrań pomagają wydobyć i podkreślić naturalne piękno. Nie musisz jednak zagłębiać się w szczegóły związane z rozkładem melanin, by tworzyć kompozycje świetnie harmonizujące z Twoją urodą. Wystarczy, że spośród swoich ulubionych barw wybierzesz te, które będą pasować do Twojego wyglądu w kwestii ilości światła i temperatury. Odkryj, jak dobierać kolory ubrań do chłodnej, a jak do ciepłej cery.
Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? Typy chłodne i ciepłe
Dobieranie kolorów ubrań zacznij od przeanalizowania, do której grupy należysz. Kobiety o chłodnej urodzie cechują mniej lub bardziej wyraziste rysy, ale z niewielkimi kontrastami. Przewaga zimnych - szarawych, oliwkowych lub różowych pigmentów w skórze sprawia, że zewnętrzny wizerunek staje się subtelny i stonowany. Włosy są w odcieniach platyny, zgaszonego blondu, zimnego brązu lub matowej czerni. Panie o chłodnym typie urody najkorzystniej prezentują się w jaśniejszych, rozbielonych bądź zimnych przygaszonych kolorach.
Ciepłe typy urody wyróżnia mocniejszy kontrast w naturalnych cechach wyglądu twarzy. Karnacja może być bardziej złocista, brzoskwiniowa, czasem oliwkowa, ale zawsze o wyraźnie ciepłym zabarwieniu. Nawet ciemne włosy miewają miedziane lub kasztanowe refleksy. Najbardziej twarzowe dla ciepłych typów są barwy intensywne i nasycone, a jeśli przygaszone to tylko te o wyższej temperaturze.
Jak dopasować kolory ubrań do włosów? Odcienie dla blondynek i brunetek
Nierzadko odcień skóry idzie w parze z barwą włosów, tzn. blondynki zazwyczaj mają jaśniejszą cerę z dominującymi chłodnymi pigmentami, natomiast szatynki i brunetki częściej charakteryzują się ciemniejszą i cieplejszą skórą. Do tego wiele z nas na co dzień stosuje makijaż, pod którym mniej lub bardziej ukrywamy naturalny odcień skóry. Dlatego podczas doboru barw ubrań możemy sugerować się także samymi tonami włosów.
W związku z tym, chłodnym blondynkom rekomendujemy trzymanie się ziemnych, pastelowych lub zamglonych odcieni. Czerń lepiej zastąpić antracytem lub granatem, a żółtego i pomarańczowego unikać. W naszych obecnych kolekcjach ubrań szukaj swoich idealnych barw pod następującymi określeniami:
- biele, brązy i beże: śmietana i śmietanka, off-white, kość słoniowa, jasny beż, chłodny beż, taupe, zimny beż, skorupka jajka, zgaszony brąz, kamienny beż,
- niebieskości i fiolety: granat atramentowy, blękit, jeans, granat (denim), błękit atlantycki, liliowy,
- zielenie: szałwia,
- roże i czerwienie: pudrowy róż, jasny róż,
- szarości i czernie: platynowa szarość, srebro.
Brunetki, szatynki i panie o miedzianych włosach powinny śmiało celować w żywe, soczyste kolory o wyższej temperaturze pigmentów. Dla nich doskonała jest śnieżna biel i mocna czerń. Oto określenia, które stosujemy w nazewnictwie odcieni naszych ubrań, idealnych dla ciepłych typów urody:
- biele, brązy i beże: czysta biel, alpejska biel, mleczna biel, ciepły beż, camel, morelowy beż, koniak, złoty, karmel, jasny brąz, czekolada, złoty brąz,
- niebieskości i fiolety: kobalt, granat atramentowy,
- zielenie: militarny, jasna zieleń, jadeit, oliwka, khaki,
- róże i czerwienie: fuksja, ceglany, ciemna czerwień, amarant, czerwień kubańska, burgund, czerwień pomarańczowa,
- szarości i czernie: głęboka czerń,
- żółcie i oranże: miodowy, maślany, ceramiczna pomarańcza, pomarańczowy.
Możemy jeszcze dodać do tych list barwy, które plasują się pomiędzy obiema klasyfikacjami i są bezpieczne zarówno dla ciepłych, jak i zimnych typów urody. Szukaj więc takich nazw, jak: beż latte, mleczna biel, beż, nude, przydymiony róż, ciemna szarość, szmaragd czy pudrowy brąz.
Jakie kolory do siebie pasują? Ubrania bazowe i uzupełniające
Łączenie kolorów ubrań to kolejna kwestia, którą warto rozważyć podczas dopasowywania ich do typu urody. Po pierwsze, możesz bez przeszkód przemycać barwy spoza swojej palety w formie deseni na ubraniach, jeśli w tle dominują odcienie zgodne z Twoim typem. Po drugie, wcale nie musisz wyrzucać z szafy tych elementów, które nie są zgodne z odcieniem włosów i skóry. Wystarczy stosować się do kilku zasad. Za przykłady niech posłużą nam 3 najmodniejsze obecnie sposoby budowania stylowych outfitów.
Jak łączyć kolory ubrań damskich w kompozycjach tonalnych, monolookach i total lookach?
Hitowe aktualnie aranżacje z użyciem odcieni z tej samej linii kolorystycznej, jednolitych lub różniących się poziomem nasycenia bądź temperatury, twórz w harmonii z paletą dla swojego typu urody. Elementy, co do których masz jakieś wątpliwości, kieruj dalej od twarzy.
Tworzenie stylizacji z elementem linearnym
Tłem całości powinna być jedna lub dwie barwy z Twojej palety. W formie linearnego desenia, np. geometrycznych kształtów czy konturów kwiatów, może wystąpić mocny kontrast wybrany z listy niezalecanych tonów.
Sety z mocnymi kontrastami w rolach głównych
Kiedy stawiasz na wyraźnie kontrastujące ze sobą barwy w ramach jednego outfitu, powinny być one spójne z paletą Twojego typu urody. Chyba że niezalecany odcień umieścisz jak najdalej od twarzy, np. w postaci spodni i butów. Kiedy nie możesz oprzeć się bluzce w niekorzystnym kolorze, oddal ją wizualnie, układając pod szyją twarzową apaszkę.
Jak łączyć kolory ubrań? Podsumowanie
Podpowiedziałyśmy Ci, jak dobierać kolory ubrań według ciepłych i chłodnych typów urody. Jednak wielokrotnie w naszych live’ach Budowanie Stylu podkreślamy, że wszelkie zasady dotyczące komponowania setów są jedynie umowne. Jesteś jasną blondynką, ale w czerni czujesz się pewnie? Masz ciepłą karnację, jednak w pastelowym błękicie uśmiechasz się najczęściej? W takim razie nie mogłaś wybrać lepszej kolorystyki dla siebie. Pamiętaj, że jesteś idealna, kiedy jesteś sobą.