Jedwab - co to jest? Cena, właściwości, zalety i wady materiału


Ulubione apaszki księżnej Monako Grace Kelly i monarchini Wielkiej Brytanii Elżbiety II, znanych z niezwykłego wyczucia stylu, wykonane były z jedwabiu.

Jego produkcja stanowi zaledwie 0,2% światowego wytwórstwa wszystkich włókien. Czy to dlatego jedwab określa się mianem królewskiej tkaniny? Dziś opowiem Ci, co to jest jedwab i czy warto wypatrywać go w opisach na metce.

Jedwab - co to jest?

Jedwab jest włóknem pozyskiwanym z kokonów owadów zwanych jedwabnikami. Tym samym terminem nazywamy też gotową tkaninę. Z jedwabiu powstają różnego rodzaju materiały, np. jedwabna satyna, jedwab krepowany czy szyfon jedwabny. Każdy z nich charakteryzuje niezwykła szlachetność, elegancki i nienachalny połysk oraz gładkość w dotyku.

Jedwab - tkanina, właściwości i zalety

Cienka i śliska tkanina jedwabna to symbol luksusu, szyku i dostojności. Jedwab jest nie tylko piękny, ale również:

- hipoalergiczny i antybakteryjny - nie przyciąga roztoczy, pleśni i drobnoustrojów, więc nie uczula i nie powoduje podrażnień;

- uniwersalny - wykonuje się z niego nie tylko ubrania i dodatki, ale też pościel, a swego czasu tworzono nawet kamizelki kuloodporne;

- niezmienny w formie - materiał nie jest rozciągliwy, dlatego ubrania zachowują swój kształt;

- higroskopijny - pochłania wilgoć, nie zwiększając przy tym swoich rozmiarów;

- wykazuje właściwości termoregulacyjne - chroni ciało zarówno przed ciepłem, jak i zimnem;

- przyjemny w dotyku - ubrania jedwabne zapewniają komfort noszenia i są jak druga skóra;

- trwały - wytrzymałość nici jedwabnych wynosi średnio tyle samo co nici stalowych o tej samej grubości;

- ekologiczny - jedwab jest materiałem naturalnym, więc ulega całkowitemu rozkładowi w glebie.

Wady jedwabiu? Trzeba mieć świadomość, że jest ich kilka i mają związek z tymi samymi cechami, które czynią go szlachetnym. Jedwabne tkaniny są stosunkowo mało odporne na działanie promieni UV, które z czasem mogą powodować ich blaknięcie lub żółknięcie.

Pielęgnacja jedwabiu wymaga cierpliwości i ostrożności, gdyż łatwo go uszkodzić podczas np. prasowania w wysokiej temperaturze lub używania niewłaściwych środków do prania.

Włókna jedwabiu do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywano już 3600 lat p.n.e.

Jedwab - pochodzenie i historia jedwabiu

Włókna jedwabiu do produkcji materiałów tekstylnych wykorzystywano już 3600 lat p.n.e. Wówczas techniki jego obróbki znali Chińczycy i Grecy. Pierwsi z wymienionych eksportowali swoje wytwory poza kraj Jedwabnym Szlakiem. Drudzy zasłynęli m.in. z niezwykłego kunsztu haftowania i przedstawiania na jedwabnych tkaninach całych scen religijnych.

Jedwabnictwo z Chin trafiło do Persji i Japonii, a z Grecji w XI wieku na Sycylię. Stamtąd rozprzestrzeniło się na Hiszpanię i Włochy, w XIII wieku dotarło do Francji, a w XVII wieku było już popularne w całej Europie. Obecnie największym producentem jedwabiu są Chiny, Indie i Japonia. W mniejszym stopniu wytwarza się go także w niektórych krajach afrykańskich i europejskich.

Jak powstaje jedwab?

Pierwszym etapem produkcji jedwabiu jest uprawa drzew - dębów i morwy, których liście są pożywieniem larw jedwabników. Mówimy więc o jedwabnikach morwowych (Bombyx mori) lub dębowych, inaczej chińskich (Antheraea pernyi) które nie występują w stanie dzikim i są typowym gatunkiem hodowlanym. Mniej-więcej po miesiącu od wylęgu gąsienic i po czwartym linieniu, owijają się one w kokon.

Po ok. 3 dniach kokony można już posegregować na te, z których uzyska się włókna i te, które przeobrażą się w motyle, aby zapewnić ciągłość cyklu. Nić jedwabna z jednego kokonu osiąga długość nawet 1,6 km. Nawinięte na szpulę nici są podstawą do wykonania przędzy, z której powstaną tkaniny.

Dlaczego warto wybierać ubrania z jedwabiu?

Jeśli wszystkie wymienione wcześniej właściwości jedwabiu to dla Ciebie cechy idealnego materiału, to już wiesz, że warto go mieć w swojej szafie. Co więcej, badania wykazały, że kontakt skóry głowy z jedwabnym materiałem spowalnia proces jej starzenia się. Zawarte w włóknach jedwabiu aminokwasy opóźniają powstawanie zmarszczek, a także działają kojąco na włosy.

Warto wybierać ubrania z jedwabiu, jeśli chcemy poczuć się luksusowo i zapewnić sobie wyjątkowy wygląd. Jedwabne stroje są idealne na szczególne okazje i bez wątpienia warte swojej ceny. Ta jednak wciąż pozostaje dość wysoka, więc jeśli chcesz, aby jedwab zagościł także w Twojej codziennej garderobie, wybierz produkty z jego domieszką.

Ubrania z domieszką jedwabiu - czy warto?

Co powiesz na wełniany płaszcz z dodatkiem wygładzającego teksturę jedwabiu? Równie dobrze zgrany duet, tym razem delikatnego jedwabiu i miękkiej bawełny, spotkasz np. w kolekcji koktajlowych sukienek midi Patrizia Aryton. Jedwab doskonale sprawdza się także w parze z przewiewną i przytulną wełną merino, np. pod postacią casualowej dzianinowej bluzki.

Inne znakomite połączenia w składzie ubrań to np. jedwab i lejąca wiskoza czy jedwab i łagodna wełna dziewicza. Warto również rozejrzeć się za akcesoriami w postaci szali i apaszek, które dzięki domieszce jedwabiu będą zdobić Twoje codzienne stylizacje i nadawać im unikalnego szyku.

Ubrania z jedwabiu - gdzie kupić?

Odzież z prawdziwego jedwabiu to produkty tak ekskluzywne, że niektóre z nich można uznać za unikaty. Wiedzą o tym twórcy kolekcji Luxury Line marki Patrizia Aryton, którzy zaprojektowali ubrania z najszlachetniejszych tkanin, charakteryzujące się najwyższą klasą wykonania. Znajdziesz je w salonach stacjonarnych w największych centrach handlowych oraz na naszej stronie internetowej.

Filozofia Patrizia Aryton opiera się na takich filarach, jak kobiecość, kolory, klasyka i unikatowy styl. Jedwabne topy na ramiączkach, sukienki z jedwabiu krepowanego w naturalnych barwach, białe bluzki w stylu soft office, a także efektowne (ale nie efekciarskie!) jedwabne bomberki stają się ulubionymi ubraniami kobiet, ceniących szlachetną ponadczasowość w subtelnej i zmysłowej formie. Czy jesteś jedną z nich?