Artykuły | Poradnik | 02.05.2024

Jak skrócić spodnie?

Rozmiary rozmiarami, ale przecież jako kobiety miewamy różne proporcje sylwetek. Nie zawsze udaje się dobrać taki model spodni, który będzie w każdym calu skrojony na naszą figurę. Jednak zbyt długie spodnie to nie katastrofa. Dowiedz się, jak skrócić spodnie domowymi sposobami oraz kiedy lepiej skorzystać z usług fachowców.

Samodzielne skracanie spodni: jak skrócić spodnie ręcznie?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skrócić spodnie bez maszyny, zacznij od przyjrzenia się szwom i precyzyjnie dobierz nici (rodzaj i kolor) oraz igłę (grubość). Zaopatrz się w centymetr krawiecki, szpilki, nożyczki, a także mydełko lub kredę. Sprawdź, z jakiego materiału uszyto spodnie (dzianina czy tkanina?). Upewnij się też, że masz dużo cierpliwości i nie obce Ci są prace manualne wymagające precyzji.

Najczęstsze sposoby ręcznego skracania spodni, które objaśnimy Ci na przykładach, to:

 1. Obcięcie nadmiaru materiału i ponowne wykonanie szwu.
 2. Podwinięcie nogawki do wewnątrz i zaprasowanie z użyciem samoprzylepnej taśmy pasmanteryjnej.
 3. Skrócenie z zachowaniem oryginalnego zakończenia nogawki.

Jak skrócić spodnie garniturowe?

Na start idą spodnie do garnituru i inne modele tkaninowe. Możemy tu zastosować metody nr 1 i 2, w zależności od specyfiki materiału (grubość, sztywność itp.). Jeśli wybierzesz sposób nr 1:

 1. Załóż buty, które zwykle nosisz do garnituru. To pomoże określić idealną długość. Użyj centymetra krawieckiego, aby od wewnętrznej strony nogawki odmierzyć odległość do pożądanej długości. Zaznacz to miejsce i dodaj jeszcze 2 cm zapasu na podwinięcie i szew.
 2. Odetnij nadmiar materiału.
 3. Wywróć spodnie na lewą stronę, złóż dolną krawędź nogawki do wewnątrz na szerokość zapasu i zaprasuj krawędź lub użyj szpilek, aby unieruchomić podwiniętą część.
 4. Wykonaj kluczowy szew najlepiej dopasowany do oryginalnego, wzdłuż podwiniętej krawędzi.

Metoda nr 2, czyli skracanie spodni bez obcinania ma sens w przypadku materiałów, traktowanie nożyczkami których wiązałoby się z ich nieodwracalnym uszkodzeniem. Po drugie, jeśli nie usuniemy zbytku tkaniny, w każdej chwili możemy przywrócić oryginalne wymiary ubrania. Gdy już kupisz samoprzylepną taśmę pasmanteryjną:

 1. Wywróć spodnie na lewą stronę i wyznacz miejsce, w którym chcesz je skrócić.
 2. Taśmę przyklej wzdłuż dolnego obwodu nogawki, zaprasowując.
 3. Kiedy klej zastygnie, zdejmij papierową, ochronną część taśmy i podwiń spodnie w taki sposób, aby ukryć ją pod materiałem.
 4. Ponownie zaprasuj i odczekaj, aż klej zastygnie.

Jak skrócić spodnie, zachowując oryginalne zakończenie - skracanie spodni jeansowych

Najpopularniejsze sposoby na to, jak skrócić jeansy, polegają albo na podwinięciu nogawki do wewnątrz, albo na jej obcięciu i wykonaniu nowego wykończenia. Ale jest jeszcze jedna opcja, najbardziej odpowiednia dla osób, które mają wątpliwości, jak skrócić jeansy z oryginalnym szwem.

Kiedy chcesz, aby po zmianie długości spodnie jeans nadal miały swoje specyficzne zakończenie, czyli pierwotny szew, możesz spróbować postąpić według poniższej instrukcji:

 1. Po zaznaczeniu miejsca, w którym mają się kończyć spodnie, wywiń nogawkę na zewnątrz, tworząc mankiet, który zepniesz szpilkami.
 2. Zszyj spodnie tuż pod oryginalnym szwem, który teraz znajduje się u góry mankietu.
 3. Nadmiar materiału wpuść do nogawki, a oryginalny szew wywróć na prawą stronę.
 4. Zaprasuj spodnie, aby spłaszczyć dolną krawędź nogawki i podwinięty materiał.

Musisz jednak pamiętać, że mimo Twoich usilnych starań ślady modyfikacji będą widoczne. Dlaczego? Po pierwsze, za sprawą przeszycia nad szwem. A po drugie, jeansy na etapie produkcji są maszynowo farbowane i wycierane. Eksperymentowanie z ich wyglądem wiąże się z tym, że bezpowrotnie stracą swój wyjątkowy design, przemyślany przez projektantów. Jako metodę skracania sugerujemy więc jedynie podwijanie nogawki.

Skracanie spodni dzianinowych

Dlaczego zmiany długości spodni wykonanych z materiału dzianego nie chcą się podejmować nawet profesjonaliści? Bynajmniej nie chodzi o brak umiejętności, doświadczenia czy odpowiednich zasobów technologicznych, ale o właściwości samej dzianiny, która podczas ponownej obróbki np. może się rozciągnąć pod stopką maszyny.

Tym bardziej, nie rekomendujemy skracania dzianiny na własną rękę, gdyż można w ten sposób trwale uszkodzić jej strukturę, a w efekcie całe ubranie. Spodnie dziergane są zamykane ręcznie na etapie produkcji i nie ma całkowicie bezpiecznej możliwości późniejszej ingerencji w ich wymiary. Jako producent i firma, który świadczy usługi krawieckie dla naszych klientek, również nie wykonujemy tego rodzaju zleceń.

Jak skrócić spodnie dresowe ze ściągaczem?

Kiedy ściągacz jest elementem doszytym do nogawek, teoretycznie najprościej byłoby go odpruć, następnie odciąć nadmiar materiału nogawki, o który chcemy je skrócić i ponownie wszyć ściągacz. W praktyce nie jest to jednak możliwe. Spodnie dresowe są wykonane z dzianiny i nawet staranne odprucie ściągacza nie da nam pewności, że na materiale nie powstaną tzw. oczka, czyli dziurki, będące skutkiem przerwania nitki.

Jak skrócić spodnie materiałowe? Skorzystaj z usług krawieckich Patrizia Aryton!

Spodnie, które powstają w szwalniach Patrizia Aryton, są zawsze niezwykle starannie wykonanie, od zewnątrz i od środka. Często posiadają ozdobne lamówki i stebnowania. Stosujemy specjalne nici, a nasze krawcowe to doświadczone ekspertki w swoim fachu.

Dlatego najlepszym sposobem na skrócenie spodni zakupionych w salonach lub sklepie online jest skorzystanie z naszych usług. Realizujemy je w centrali firmy oraz zaprzyjaźnionych zakładach w całej Polsce, które specjalizują się w szyciu ubrań z segmentu premium.

Za długie spodnie casualowe lub garniturowe? Zgłoś się do BOK Patrizia Aryton lub poproś o pomoc sprzedawcę w salonie stacjonarnym marki.