Jak pielęgnować skórzaną torebkę? Konserwacja i impregnacja toreb!

Wysoka jakość surowca to nie wszystko. Wygląd każdego materiału może ulec zmianom wskutek codziennego użytkowania. Dotyczy to również torebek ze skóry naturalnej. Chcesz zachować blask ulubionej galanterii na dłużej? Dowiedz się, jak pielęgnować skórzaną torebkę. Poznaj nasze sprawdzone sposoby w Patrizia Aryton na takie zabiegi, jak konserwacja i impregnacja toreb ze skóry.

Czym konserwować skórzaną torebkę?

Konserwacja skórzanej torebki polega na jej oczyszczeniu, przywróceniu świeżego wyglądu oraz zabezpieczeniu jej przed dalszymi uszkodzeniami. Możesz te czynności powierzyć fachowcom lub poświęcić odrobinę swojego czasu i samodzielnie zadbać o skórzane akcesoria. Potrzebne Ci będą:

- miękka szmatka lub gąbka do nakładania preparatów,
- woda plus wybrany środek do czyszczenia, zmiękczania i impregnacji skóry (preparat gotowy lub domowej roboty),
- sucha ściereczka do wycierania lub polerowania torebki,
- specjalna szczotka (w przypadku torebki ze skóry zamszowej).

Czyszczenie torebki skórzanej od A do Z - poradnik

Prawidłowe czyszczenie torebek powinno przebiegać według następującego schematu:

1. Opróżnienie torebki - wyciągnij wszystkie przedmioty, następnie odwróć torebkę do góry dnem, aby wysypać ewentualne okruszki itp.

2. Czyszczenie wnętrza - za pomocą wilgotnej miękkiej ściereczki usuń powierzchowne zabrudzenia. Z mocnymi plamami lepiej poradzą sobie specjalne mydełko lub wacik nasączony spirytusem.

3. Zadbanie o powierzchnię - zewnętrzną część torebki wyczyścisz, stosując poniższe sposoby.

Jak czyścić skórzane torebki?

Samo usuwanie zabrudzeń ze skórzanych torebek często ogranicza się do przetarcia powierzchni suchą ściereczką lub szczotkowania. Ten drugi sposób dotyczy torebek zamszowych i zakłada użycie dedykowanej szczotki, która działa jak guma do ścierania błota i pozbywania się miejsc ze zlepionymi włóknami.

Mocniejsze plamy eliminujemy za pomocą mokrej szmatki, uważając, aby nie doprowadzić do przemoczenia torebki. Skórzane wyroby suszymy w temperaturze pokojowej, unikając miejsc z bezpośrednim dostępem światła słonecznego. Czego jeszcze powinnyśmy unikać podczas pielęgnacji skórzanych torebek? Przede wszystkim agresywnych środków chemicznych, szczotek z ostrym i twardym włosiem oraz zbyt mocnego tarcia gąbką czy szmatką o powierzchnię skóry.

Każde czyszczenie torebki skórzanej musi się odbywać z użyciem tylko przeznaczonych do tego środków. Zanim upewnisz się, jak wyczyścić skórzaną torebkę, nie eksperymentuj z każdym preparatem, którego działania nie jesteś pewna.

Czym wyczyścić skórzaną torebkę?

Najpopularniejsze kosmetyki do czyszczenia skórzanych torebek mają postać mleczka, mydła, kremu, płynu do odplamiania czy korektora. Jeśli nie masz ich akurat w domu, możesz samodzielnie wykonać bezpieczne i skuteczne mikstury w oparciu o nasze przepisy.

Jak dbać o skórzaną torebkę domowymi sposobami?

Pielęgnacja skórzanej torebki w domowym zaciszu na ogół wystarczy, by pozbyć się zanieczyszczeń spowodowanych codziennym użytkowaniem i zabezpieczyć skórę na dłużej. Oto najpopularniejsze sposoby:

Czyszczenie torebki ze skóry

Na miękką szmatkę nałóż odrobinę mleka i wmasuj w torebkę. Pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj suchą ściereczką. Zamiast mleka możesz też użyć mieszanki gliceryny i octu w proporcjach 1:1 dodanych do 2 szklanek wody lub mleka i octu w stosunku 1:1.

Usuwanie trudnych plam

Na mocniejsze zabrudzenia pomoże mikstura złożona z soku z połowy cytryny i łyżki oleju roślinnego. Niewielką ilość wystarczy delikatnie wmasować w skórę i odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć suchą ściereczką i pozostawić w zacienionym miejscu do całkowitego wyschnięcia. W podobny sposób możesz zastosować wazelinę, mieszankę soli i soku z cytryny w stosunku 1:1 lub idealny dla skór lakierowanych sok z cebuli.

Impregnacja skórzanej torebki

Aby zabezpieczyć torebkę przed przetarciami i absorpcją wody czy brudu, a także zmiękczyć skórę, nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzyj torebkę. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin. W tym celu dobrze sprawdza się także mieszanina wosku pszczelego i oleju lnianego lub oliwy z oliwek.

Jak zabezpieczyć skórzaną torebkę - preparaty do pielęgnacji torebek skórzanych

Jeśli nie jesteś pewna, czym impregnować skórzane torebki i wolisz nie ryzykować nieudanych domowych eksperymentów, sięgnij po gotowe preparaty. W dobrych salonach z galanterią skórzaną znajdziesz zarówno płyny do czyszczenia wyrobów skórzanych, kremy i balsamy zmiękczające skórę, olejki i woski pielęgnacyjne, utrwalacze koloru czy impregnaty w sprayu.

Decydując się na gotowy produkt, dobierz go do rodzaju i koloru skóry, z której wykonano Twoją torebkę. Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem każdy z takich środków przetestować na małym i niewidocznym elemencie torebki. Podobnie postępuj z miksturami domowej roboty.

Pielęgnacja skórzanej torebki Patrizia Aryton od A do Z - dlaczego to takie ważne?

Właściwa konserwacja torebek skórzanych pozwoli Ci dłużej cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem oraz funkcjonalnością. Wybierz swój ulubiony model w naszym sklepie internetowym Patrizia Aryton. A jeśli chcesz, aby Twoja ulubiona torebka Patrizia Aryton towarzyszyła Ci przez lata i była odporna na uszkodzenia, przebarwienia czy zmienne warunki atmosferyczne, zadbaj o nią, stosując odpowiednie preparaty. W końcu każda skóra potrzebuje pielęgnacji.