Artykuły | 21.07.2022

Fundamenty stylu - 3 zasady budowania stylu


1. Kontra

Co zrobić, by nasza wersja klasyki była nieco bardziej jazzy, aby miała więcej twistu? Co zrobić, żeby w klasycznych zestawach czuć się nowocześnie, a nie zwyczajnie? Kontrować! To najważniejsza zasada nowoczesnej klasyki. Uwaga, nie chodzi o kontrast koloru, ale kontrast charakteru, formy lub faktury. Jeśli sięgasz po coś sportowego, połącz to z czymś wytwornym; jeśli wybierasz połysk, połącz go z matem; jeśli wybierasz oversize, połącz go z czymś dopasowanym. Tę kontrę lubię też nazywać „zgrzytem” lub „miażdzeniem”, ponieważ niejednokrotnie jest ona sprzeczna z tradycyjnymi zasadami stosowanymi w modzie. Ale właśnie dlatego jest to tak interesujące.


2. Zasada trzech kolorów

Już teraz chciałabym Cię wyczulić na podstawową zasadę trzech kolorów. Komponuj swoje stylizacje, opierając się na jednym, dwóch lub trzech kolorach. Tak jest zdecydowanie czyściej i nowocześniej. Są oczywiście wyjątki i czasami dodatki w kolorze camel lub czerni pasują nawet jako czwarty kolor w stylizacji. Jeśli czujesz się niepewnie, tworząc stylizację, wahasz się – stosuj zasadę trzech kolorów bardzo rygorystycznie; jeśli czujesz się swobodnie w tematach estetyki – decyduj indywidualnie, czy możesz dołożyć czwarty kolor.3. Pièce forte

We francuskim słowniku mody istnieje takie określenie, jak pièce forte, czyli „mocny akcent”. Jest to tak silny element stylizacji, że należy go otoczyć kolorami bazowymi, żeby ten mocny akcent grał pierwsze skrzypce. Idealnymi przykładami pièce forte są paski, panterka i czerwone szpilki. Każdy z tych elementów należy otoczyć kolorami bazowymi lub młodzieżowymi elementami. Dbając o te zasady, unikniesz czegoś, co nazywam „modą disco polo”. Jest to stylizacja korzystająca z bardzo powszechnych zestawień, które tylko pozornie wydają się interesujące. Takie zestawy są dość krzykliwe, ale kompletnie nie wnoszą niczego świeżego, nie zaskakują. Przez to, że korzystają z ogranych i mocnych schematów (które kojarzymy z piosenką „Ale to już było”), nie są w ogóle nowoczesne. I zamiast wzmacniać nasz wizerunek – poprzez wykorzystanie modnego koloru czy printu, gaszą go i cofają w czasie o jakieś 20 lat. Najłatwiejszy przepis na przygotowanie stylizacji „disco polo” to wybór wszystkich elementów stylizacji bardzo dopasowanych do ciała, wykorzystanie jednego elementu pièce forte (czyli na przykład: paski lub pantera), butów na obcasie i bardzo mocnego koloru.