Poradnik | 31.08.2023

Czyszczenie kurtki puchowej - czy można ją prać, suszyć i wirować?

Okrycia z naturalnym puchem to ulubiony wybór pań, którym zależy na ochronie ciała przed zimnem. Jednak eleganckie kurtki puchowe Patrizia Aryton to przede wszystkim bardzo stylowe modele i w wielu przypadkach możesz narzucić je zamiast wełnianego płaszcza. Jak o nie dbać, aby na długo zachowały nieskazitelny wygląd? Oto nasz poradnik - czyszczenie kurtki puchowej - w pigułce.

Jak prać kurtkę z kaczym puchem, aby jej nie zniszczyć?

Czyszczenie kurtki puchowej może polegać na jej odświeżeniu lub usunięciu zabrudzeń. Jeden i drugi zabieg, przeprowadzany w warunkach domowych, jest bardzo ryzykowny i może przynieść negatywne skutki. Dlatego pranie kurtki z puchem najlepiej powierzyć fachowcom.

Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Wbrew opinii niektórych, kurtki puchowej nie powinno się umieszczać w pralce automatycznej. Grozi to m.in. nierównomiernym rozprowadzeniem detergentu wewnątrz struktur ubrania i zniszczeniem delikatnych włókien. Z kolei osłabienie wierzchniego materiału oraz destabilizacja puchu przyczynia się do wydostawania się go na zewnątrz kurtki po praniu.

Czy kurtkę puchową można wirować?

Wirowanie kurtki puchowej może spowodować - w najlepszym razie - zbicie się puchu w twarde kłębki. Najgorszy wariant zakłada porozrywanie szwów i całej tkaniny.

Czy kurtkę puchową można suszyć w suszarce?

Suszenie puchowej kurtki w bębnie maszyny, gdzie będzie narażona na bezpośrednie działanie wysokich temperatur, jest złym pomysłem. Najlepiej, aby usuwaniem wilgoci z puchu zajął się personel pralni. A jeśli zastanawiasz się, jak suszyć kurtkę puchową mokrą np. od deszczu, to nasza rada jest taka: na płasko, w przewiewnym miejscu, z dala od gorących kaloryferów i promieni UV.

Pranie kurtki puchowej w pralni chemicznej - jedyna słuszna droga

Czyszczenie chemiczne kurtki puchowej jest pewną i bezpieczną metodą pielęgnacji oraz konserwacji. Tylko odpowiednio dobrane środki oraz fachowe sposoby obchodzenia się z delikatnymi materiałami dają gwarancję, że życie kurtki z puchem nie zakończy się wraz z pierwszym praniem.

Jak przechowywać i dbać o kurtkę puchową?

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż usuwanie ewentualnych skutków. Oto 5 zasad dbania o kurtkę puchową:

  1. Na co dzień przechowuj ją w pokrowcu z przewiewnego materiału, najlepiej w pozycji na wisząco, w szafie.
  2. Na sezon letni zrób jej miejsce np. w kartonowym pudełku, gdzie będzie luźno rozłożona.
  3. Zanim ją schowasz na dłuższy czas, opróżnij kieszenie i zapnij zamki, aby kurtka się nie odkształcała i nie wypychała.
  4. Stosuj saszetki z lawendą lub inne preparaty odstraszające owady.
  5. Unikaj ekspozycji kurtki na wilgoć, np. intensywny deszcz, bo to obniża stopień wodoodporności materiału, którego nie możemy zaimpregnować.

Jak odświeżyć kurtkę puchową - podsumowanie

Kurtki puchowe, ze względu na śliską i odpychającą plamy powierzchnię, nie wymagają częstego prania. Zazwyczaj wystarczy je dobrze wywietrzyć, aby odzyskały świeżość. Pamiętaj, że im więcej prań, tym krótsze życie ubrania. Ale jeśli zajdzie potrzeba, czyszczenie kurtki zleć profesjonalistom.