Wełna bogów i drugi kaszmir.
Połysk jedwabiu i ogrzewająca moc merino wool. Miękkość deklasująca bawełnę i wytrzymałość trzykrotnie wyższa niż wełny owczej. Co jeszcze możemy powiedzieć o tym wyjątkowym surowcu? Przekonaj się, jakie bogactwo funkcjonalności, piękna i luksusu ma w sobie wełna z suri alpaki.
Suri alpaka - co to jest?
Alpaka to ssak przeżuwający, spokrewniony m.in. z lamą i wikunią. W górach Ameryki Południowej zamieszkują dwa gatunki tego zwierzęcia: Suri oraz Huacaya. Alpaka Suri jest znacznie rzadszą odmianą, a na świecie żyje ok. 50 000 osobników, co stanowi 15% całej populacji.
Suri jest mniejsza od alpak gatunku Huacaya i różni się od nich przede wszystkim wielkością (jest nieco mniejsza) oraz wyglądem. Jej runo przypomina cienkie papiloty, luźno opadające po obu stronach ciała. Włókno jest długie i błyszczące, jedwabiście gładkie, porównywane wartością do kaszmiru i uważane za cenniejsze nawet od wełny merynosowej.
Suri alpaka - tkanina, właściwości i zalety
Wełnę suri alpaki, pod względem posiadania takich cech jak aksamitność i połysk, zestawia się w jednej linii z jedwabiem. A czy wiesz, ile kolorów może mieć runo tych zwierząt? Ponad 20 i to w 200 różnych odcieniach! Niezrównane cechy futra alpaki rasy suri, takie jak m.in. jego grubość, pozwalają tym ssakom przetrwać w trudnych górzystych warunkach.
Zastanawiasz się pewnie, jakie zalety mają tkaniny wykonane z wełny alpaki suri? Oto one:
- hipoalergiczność - włókna nie zawierają lanoliny, czyli tłuszczu, który może uczulać;
- przewiewność - ubrania pozwalają skórze swobodnie oddychać;
- zdolność do termoregulacji - chronią ciało przed przegrzaniem i wyziębieniem;
- higroskopijność - włókna suri alpaki przepuszczą wilgoć dopiero wówczas, gdy wchłoną wodę stanowiącą więcej niż 30% swojej wagi;
- bakteriostatyczność - wełna hamuje rozwój i rozmnażanie drobnoustrojów;
- wszechstronność - nadają się do wykonania niemal każdego elementu garderoby, od rękawiczek, przez płaszcze, po dziecięce ubranka;
- delikatność i gładkość, zapewniające przyjemne wrażenia dotykowe.
Zgodnie z inkaską legendą, alpaki pochodzą od bogów, którzy zesłali je ludziom na szczycie Ausangate.
Wełna z suri alpaki - pochodzenie i historia
Naturalnym środowiskiem życia alpak suri są Andy, czyli góry Ameryki Południowej. Mieszkańcy tego kontynentu pozyskiwali wełnę alpak już 6-7 tys. lat temu. Zgodnie z inkaską legendą, alpaki pochodzą od bogów, którzy zesłali je ludziom na szczycie Ausangate. Warunkiem pozostania zwierząt na ziemi miało być darzenie ich szacunkiem i dobre traktowanie.
Wełna bogów to dziś produkt rzadki i luksusowy. Alpaki nadal hoduje się przede wszystkim w Peru, ale też w Boliwii i Chile. Od lat 80’ XX wieku hodowle alpak powstają również w USA, Australii, Nowej Zelandii i Chinach. Jeśli chodzi o nasz kontynent, gospodarstwa z alpakami można spotkać głównie w Szwajcarii, Anglii, Hiszpanii, Niemczech oraz w Polsce.
Jak powstaje wełna z suri alpaki - materiał ekologiczny?
Aby niezwykle przyjemny w dotyku i wygodny płaszcz z suri alpaki mógł otulać Twoje ciało jesienią i zimą, najpierw trzeba pozyskać surowiec. Zdrowe i silne alpaki są strzyżone raz w roku, zazwyczaj między listopadem a marcem. Proces jest całkowicie bezbolesny i nieszkodliwy dla zwierząt.
Pozyskane włókna poddaje się minimalnej obróbce, do której nie używa się szkodliwych chemikaliów. Runa nie trzeba pozbawiać m.in. nadmiaru lanoliny, jak to ma miejsce w przypadku przetwórstwa wełny owczej. Ekologiczność wełny z suri alpaki wpływa też na dalsze etapy produkcji i użytkowania odzieży.
Wełna ta rzadko podlega farbowaniu, bo występuje naturalnie we wszystkich najbardziej praktycznych odcieniach - od białego, przez beże i brązy, po szarości i czerń. Także pielęgnacja i konserwacja ubrań z suri alpaki jest przyjazna dla środowiska, bo nie wymaga stosowania silnych detergentów i innych toksycznych substancji.
Dlaczego warto wybierać ubrania z wełny z suri alpaki?
Jeśli kochasz tradycyjną wełnę, ale odstraszają Cię jej niektóre cechy, to właśnie znalazłaś materiał idealny, dzięki któremu całkowicie zmienisz zdanie. Ubrania z wełny suri alpaki posiadają wszystkie zalety odzieży z wełny owczej, a wszelkie dokuczliwości zostają zastąpione dodatkowymi atutami.
Warto wybierać ubrania z wełny suri alpaki, ponieważ są ciepłe, a jednocześnie lekkie i przewiewne. Nie gryzą, cechuje je większa elastyczność i nie elektryzują się. Ich ponadprzeciętna wytrzymałość sprawia, że zachowują trwałość na lata. Wełna z suri alpaki jest bardziej miękka nawet od bawełny, co wpływa na nadzwyczajny komfort noszenia ubrań.
Ze względu na to, że ubrania z wełny alpaki suri nie wchłaniają zapachów, nie trzeba ich często odświeżać. Ponadto, włókna zawierają olejki, które odpychają brud i kurz, co eliminuje konieczność częstego prania. Pielęgnacja odzieży z wełny alpaki ogranicza się do moczenia w letniej wodzie z łagodnym środkiem, delikatnego odciśnięcia przez ręcznik i suszenia na płasko z dala od bezpośrednich źródeł ciepła.
Ubrania z wełny z suri alpaki - gdzie kupić?
Marzysz o naprawdę eleganckim płaszczu, ale nie chcesz rezygnować z komfortu? Postaw na ubrania z wełny suri alpaki od polskiej marki premium Patrizia Aryton. W prestiżowej kolekcji Luxury Line oraz ofercie klasycznej projektanci uwzględnili luźniejsze formy i modele oversize ciepłych i ekskluzywnych okryć.
W salonach stacjonarnych w największych centrach handlowych w Polsce i w naszym sklepie online znajdziesz m.in. krótkie kurtki zapinane na guziki lub zamek błyskawiczny, wykonane z najwyższej jakości wełny suri alpaki z domieszką wełny dziewiczej i włókien baby alpaka. Masz szansę odkryć swoje wymarzone typy wśród dwurzędowych luźnych płaszczy, krótkich płaszczy z paskiem, długich płaszczy z kapturem czy przejściowych płaszczy z efektem zibellino.
Każdy z tych produktów zawiera wełnę z suri alpaki od sprawdzonych dostawców i został wykonany z dbałością o najdrobniejsze detale, co czyni go odpornym na warunki atmosferyczne i uszkodzenia, takie jak przetarcia. Sprawdź ofertę marki Patrizia Aryton w naszym oficjalnym sklepie internetowym i skorzystaj z darmowej dostawy w każde miejsce w Polsce.