Każda z nas znajdzie swój numer 1 w palecie camelowych odcieni..
Lubisz camel? Ponoć każda z nas znajdzie swój numer 1 w palecie camelowych odcieni. I rzeczywiście, ta barwa jest niesamowicie twarzowa, bo może przybierać zarówno ciepłe, jak i chłodne tony, harmonizujące ze wszystkimi typami urody. Camel to z j. angielskiego wielbłąd, bo właśnie temu zwierzęciu, a ściślej włóknom jego runa, zawdzięczamy wprowadzenie złocistych brązów do szaf kobiet i mężczyzn. Oryginalna wełna wielbłądzia ma jednak wiele innych cennych walorów. Warto ją poznać i pokochać, a najlepiej na stałe włączyć do kolekcji swoich ulubionych materiałów.
Co to jest wełna wielbłądzia?
Wełna wielbłądzia to materiał wytwarzany z podszerstka dwugarbnych wielbłądów (baktrianów), zamieszkujących azjatyckie stepy. Szlachetne włókna wielbłądów wykorzystuje się m.in. w przemyśle medycznym, dywanowym i odzieżowym. Do produkcji ubrań używa się spodniej warstwy runa o najlepszych parametrach termicznych, tzw. baby camel. Pojedyncze włosy w podszerstku wielbłąda mają średnicę ok. 18 mikronów, co wpływa na ich lekkość i miękkość.
Jak powstaje tkanina z wielbłądziej wełny?
Każdy naturalny materiał, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, swoje właściwości zawdzięcza m.in. warunkom środowiskowym, w jakich wzrasta surowiec. Wielbłądy żyją w wymagającym klimacie, a ich runo ma za zadanie chronić ciało przed upałem w ciągu dnia i mrozem w nocy oraz silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami. Dlatego wełna wielbłądzia jako tkanina jest tak niebywale wytrzymała i wszechstronna.
Tworzywo powstaje w bardzo etyczny i przyjazny naturze sposób. Włókna wielbłądzie są po prostu zbierane tuż po okresie linienia baktrianów. Następnie poddaje się je sortowaniu, myciu i wyczesywaniu. Tylko sporadycznie wielbłądy się strzyże i to miejscowo, ale nigdy goli. Techniki wyczesywania włókien wielbłądzich są przekazywane z pokolenia na pokolenia przez potomków rdzennej, nomadycznej ludności stepów m.in. Mongolii i Chin.
Wełna wielbłądzia - właściwości i kluczowe zalety
Jak każda inna wełna, także i ta z wielbłąda słynie z doskonałych właściwości termoregulacyjnych, utrzymując ciało w optymalnej temperaturze i pozwalając jej oddychać. Higroskopijność sprawia, że materiał pochłania nadmiar wilgoci z ciała i oddaje go do otoczenia. Z kolei karbikowatości, czyli naturalnej falistości włosów z wolną przestrzenią między nimi, zawdzięczamy ochronę przed przenikaniem do środka pary wodnej z zewnątrz. Tym samym, w czasie chłodnych dni, ciepłe powietrze zgromadzone tuż przy ciele zostaje na swoim miejscu i działa jak naturalna izolacja.
A co odróżnia wełnę wielbłądzią od innych odmian tego surowca? Oto pozostałe zalety kultowego materiału:
- trwałość o 70% większa niż wełny owczej;
- udowodniona hipoalergiczność;
- antybakteryjność, czyli zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów;
- właściwości prozdrowotne uruchamiane w kontakcie ze skórą - zdolność do stymulowania tkanek miękkich i poprawy przepływu krwi;
- dyskretny, luksusowy połysk i ciekawa faktura;
- delikatność porównywana nawet do kaszmiru;
- zawartość jonów ujemnych, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie, emitowane np. urządzenia elektryczne;
- elastyczność nieco większa niż w przypadku wełny owczej;
- kolor - wielbłądzia wełna ma wyjątkową, unikalną barwę. Camel to aktualnie jeden z najbardziej cenionych i lubianych odcieni w świecie fashion.
Dlaczego wielbłądzia wełna jest dobra?
Magiczne cechy wełny wielbłądziej bezpośrednio wpływają na korzyści, które odczuwamy, nosząc stylowe i jakościowe ubrania z tego materiału. Wybierz wełnę z wielbłąda, jeśli zależy Ci na:
- komforcie i zdrowiu skóry bez obaw o uczucie gryzienia czy występowanie podrażnień;
- dobrej ochronie przed zmarznięciem, przegrzaniem i przemoknięciem;
- posiadaniu uniwersalnego ubrania, np. okrycia na każdą pogodę i porę roku;
- łatwości pielęgnacji - odzież z wełny wielbłądziej nie pochłania zapachów i odpycha plamy, dlatego nie wymaga częstego prania i odświeżania;
- dodatkowych walorach prozdrowotnych - włókna wielbłąda w kontakcie z naszym ciałem wspomagają krążenie i poprawiają ruchomość stawów, ale też wspierają układ nerwowy w walce ze skutkami rozregulowania. Polecane są dla osób cierpiących na stany niepokoju, problemy z koncentracją, bóle głowy, nadpobudliwość i bezsenność;
- odrobinie luksusu w najbardziej praktycznym i modnym wydaniu;
- zbudowaniu szafy kapsułowej, w której kolory bazowe dają szerokie pole do konstruowania rozmaitych outfitów w stylu klasycznym, casual chic, boho, soft office i wielu innych.
Co można uszyć z wełny z wielbłąda?
Włókna wielbłąda jako surowiec traktuje się dwojako. Wierzchniej, szorstkiej warstwy runa używa się do produkcji np. dywanów. Natomiast z wspomnianego już podszerstka, nazywanego też baby camel, szyje się ubrania i dodatki. Najpopularniejsze z nich są ekskluzywne płaszcze i kurtki, a także ciepłe swetry i bluzy czy przyjemne w dotyku biznesowe marynarki. Coraz popularniejsze stają się damskie czapki z daszkiem z wełny wielbłądziej, rękawiczki, a także zimowe zestawy czapka + szalik.
Domieszki wełny camel znajdujemy choćby w szlafrokach. Wiele sklepów medycznych ma w swojej ofercie również kołdry i poduszki z wełną wielbłądzią, a nawet wkładki do butów, skarpety czy pasy ocieplające.
Wełna wielbłądzia - cena. Ile kosztuje wełna z wielbłąda?
Tkaniny i dzianiny z wełny wielbłąda, sprowadzane np. z cenionych włoskich manufaktur, to jakość, która ma swoją cenę. Materiał, z oczywistych względów, kosztuje więcej niż tradycyjna wełna, ale mniej niż np. kaszmir. Roczna produkcja wełny camel jest nawet kilkusetkrotnie mniejsza niż wełny z owiec.
Jak kupować wełnę wielbłądzią? Ważne, aby podczas sprawdzania metki interesującego nas ubrania zwracać uwagę na faktyczną ilość surowca w jego składzie. Warto zorientować się także, kto jest dostawcą tkaniny oraz dokładnie przejrzeć szwy i ocenić staranność wykończenia. Pamiętajmy, że zakup odzieży z wełny wielbłądziej to inwestycja na wiele lat, podczas których będziemy się zachwycać jej trwałością, ponadczasowością i zawsze modnym kolorem.