Właściwie przechowywana niemal nie wymaga prasowania. Traktowana z należytą troską nie potrzebuje częstego prania. Wreszcie, prawidłowo pielęgnowana zostanie z Tobą na lata. Wełna merynosów, czyli królowa materiałów, to wyjątkowo wdzięczny surowiec na wszelkiego rodzaju ubrania i dodatki. Jeśli do tej pory myślałaś, że dbanie o merino jest czymś trudnym i czasochłonnym, to najwyższy czas obalić ten mit. Sprawdź, czym zaskoczy Cię wełna merino. Jak prać ubrania z merynosa - swetry, bieliznę czy skarpety? Poznaj nasze wskazówki!
Ubrania z wełny merino - najważniejsze właściwości
Z wełny owiec merynosów można wyprodukować każdy element garderoby - od bielizny termoaktywnej, przez bluzki, swetry, sukienki czy spódnice, po okrycia i akcesoria. Wszystko dlatego, że wełna merino jest:
- przewiewna - przepuszcza powietrze, pozwalając skórze oddychać;
- antybakteryjna - hamuje rozwój drobnoustrojów, roztoczy i grzybów;
- lekka i sprężysta - dopasowuje się do kształtów ciała i szybko wraca do swojej pierwotnej formy;
- miękka i delikatna dla skóry - nie gryzie;
- hydrofobowa - odpycha cząsteczki wody, więc jeśli zdarzy Ci się coś na nią wylać i szybko zareagujesz, plama wcale się nie pojawi. Z tego samego powodu sucha wełna merino nie pochłania zapachów, a kiedy przejdzie wonią np. Twoich perfum, wystarczy ją dobrze wywietrzyć;
- doskonałym izolatorem - przestrzenie między cienkimi i gęsto osadzonymi włóknami stanowią barierę przed zimnem i ciepłem z zewnątrz, dlatego ubrania merino nadają się na każdą porę roku.
Wełna owiec rasy merynos nie ma i długo nie będzie mieć swojego odpowiednika wśród włókien syntetycznych. Teraz pozostaje Ci tylko dowiedzieć się, jak prać wełnę merino, żeby zachowała te magiczne właściwości jak najdłużej!
Jak prać ubrania z wełny merynosa?
W naszych szafach coraz więcej półek i wieszaków zajmuje wełna merino. Jak prać ulubione ubrania w pralce, a jak ręcznie? Odkryj najlepsze sposoby!
Pranie wełny merynosa w pralce - to możliwe?
Niektórzy producenci dopuszczają pranie odzieży z merynosa w automacie. Dlatego warto dokładnie przeczytać metkę każdego ubrania i zawsze upewnić się, jak prać wełnę merino w pralce - jaką temperaturę wybrać, jaką prędkość wirowania itp. Większość pralek posiada program Wełna, z niską temperaturą i słabym wirowaniem. Nie należy zapominać o wyborze dedykowanego detergentu, czyli specjalnego płynu do prania wełny lub płynu do tkanin delikatnych.
W czym prać wełnę merino? Płyny, detergenty, proszki do prania merino?
Najgorszym możliwym wyborem, jeśli chodzi o środki do prania wełny merino, jest zwykły proszek lub płyn do prania z supermarketu. Tego rodzaju preparaty wypłukują z wełny cenną lanolinę. Z kolei kryształki proszku mogą dodatkowo uszkodzić łagodną strukturę włókien. Do prania wełny z merynosa stosuj tylko specjalne płyny do wełny, ewentualnie płyny do tkanin delikatnych lub dziecięce szampony z alantoiną.
Sweter z wełną merino - jak prać?
Mięsisty sweter merino rekomendujemy prać ręcznie. Sięgnij po instrukcję krok po kroku:
- Nalej do miski wody o temperaturze zbliżonej do Twojego ciała (ciepło możesz sprawdzić łokciem).
- Dodaj płynu w ilości zgodnej z wytycznymi na opakowaniu.
- Zanurz sweter merino i delikatnie ugniataj, bez pocierania czy wyżymania.
- Po kąpieli w płynie, przepłukaj ubranie pod bieżącą wodą o zbliżonej temperaturze.
- Wyprany sweter zawiń w ręcznik i lekko podociskaj.
- Rozłóż wełnę na innym suchym ręczniku i pozostaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.
Jak prać bieliznę z wełny merynosa?
Jeśli producent Twoich termoaktywnych koszulek, figów, legginsów czy body merino zaleca pranie ręcznie, to nie warto ryzykować i wrzucać ich do automatu. Lepiej zastosować schemat prania wełnianego swetra, który przed chwilą poznałaś. A jeżeli na metce znajduje się symbol oznaczający możliwość prania w pralce, pamiętaj, aby wcześniej włączyć cykl prania z pustym bębnem. Oczyścisz w ten sposób wnętrze z pozostałości po wcześniej użytych proszkach i płynach, które mogłyby zaszkodzić wełnie.
Jak prać skarpety z wełny merino?
Ze skarpetami merino rzecz ma się tak samo. I podobnie, jak w przypadku innych elementów bieliźnianych, czyli tych najbliżej ciała, wcale nie musisz ich prać po każdym użyciu. Najczęściej wystarczy dokładne wywietrzenie, gdyż antybakteryjna i hydrofobowa struktura wełny merino sama oczyszcza się z nieprzyjemnych zapachów i oznak noszenia.
Pranie ubrań z wełny merino - 7 najważniejszych zasad. Podsumowanie
Na koniec przydatna checklista - sprawdź, czy na temat prania wełny z merynosów wiesz już wszystko! Oto 7 zasad prania wełny merino:
- Zawsze postępuj zgodnie z przepisem prania na metce.
- Wybieraj tylko łagodne środki - płyny do prania wełny lub tkanin delikatnych, ewentualnie szampony z dobrym składem.
- Unikaj skoków temperatur wody podczas prania.
- Nie używaj suszarki bębnowej i nie wywieszaj wełny na słońcu lub w pobliżu gorących kaloryferów.
- Pierz tylko wtedy, gdy naprawdę jest taka potrzeba.
- Trudne plamy usuwaj za pomocą mydła kokosowego, a świeże zabrudzenia potraktuj chusteczką do demakijażu.
- Jeśli potrzebujesz odświeżyć ubranie, a nie masz możliwości jego wywietrzenia, użyj ręcznej parownicy.