ARTYKUŁY | 20.07.2022

Słownik tkanin


Baby camel

Według legendy wielbłąd otrzymał od Boga nazwę Jamal (camel), co w języku arabskim oznacza „łagodny, hojny”. Imię to pasuje do zwierzęcia z uwagi na swoje liczne zalety – m.in. siła do noszenia ciężkich przedmiotów, tolerancja na skrajne temperatury oraz niesamowity włos. Charakter tego włosa najlepiej oddają dwa słowa: szlachetność oraz naturalność. Włókno wełny wielbłądziej jest puste w środku, dzięki czemu zatrzymuje ciepło. To właśnie ta cecha izolatora powoduje, że wełnę wielbłądzią stosuje się głównie w okryciach wierzchnich. Najszlachetniejsze jest włókno uzyskane z młodych zwierząt, zwane „baby camel”.

Jedwab

Jedwabniki rozdziela się na te, które przepoczwarzą się w motyla – aby dać początek kolejnemu cyklowi – oraz te, z których pozyskuje się jedwab. Z jednego kokonu jedwabnika otrzymuje się 1,6 km bardzo cienkiej nici. Z uwagi na bardzo wysoki koszt pozyskania i wykończenia tkaniny stosuje się ją wyłącznie w luksusowych produktach. W efekcie produkcja jedwabiu stanowi jedynie 0,1% całej produkcji włókien, co powoduje, że każdy jedwabny produkt staje się niemal unikatem. Szlachetny jedwab należy traktować z ostrożnością, aby nie stracił swych wyjątkowych właściwości.

Kaszmir

Nazwa włókna pochodzi od regionu Kaszmir w Indiach. Włókno kaszmirowe pozyskuje się poprzez ręczne wyczesywanie. Najznakomitszą przędzę pozyskuje się w Chinach, Iranie, Mongolii, Tybecie oraz Afganistanie. Wełna kaszmirska charakteryzuje się jedwabistością, miękkością oraz wytrzymałością. To właśnie te cechy powodują, że kaszmir jest najbardziej pożądanym włóknem na świecie.

Suri alpaka

Suri alpaka to najrzadsza odmiana alpaki. Wełna z tego włókna jest wyjątkowo lekka, miękka i delikatna, ale też bardzo wytrzymała. Nie zawiera substancji, będących najczęstszymi alergenami. Niska zawartość lanoliny sprawia, iż nie zatrzymuje obecnych w powietrzu zanieczyszczeń. Wełna alpaka jest towarem luksusowym – produkuje się jej 400 razy mniej niż wełny owczej! Suri alpaka jako naturalny surowiec doskonałej jakości może pozostawiać włókna na odzieży, co nie stanowi podstawy do reklamacji.

Wełna

Wełna to włókno naturalne, posiadające charakterystyczne cechy, dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Do cech tych należą: doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz duża higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci).

Wełna dziewicza

Wełna dziewicza (virgin wool) to wełna z pierwszej strzyży. Oznacza to wełnę pierwotną, zawierającą co najmniej 1/3 wełny jagniąt. Dzięki temu włókno to jest znacznie bardziej szlachetne aniżeli wełna owcza.

Wełna merino

Liderem produkcji wełny merino jest Australia, gdzie aż 80% wszystkich owiec to rasa merino. Zwierzęta te są przodkami hiszpańskich królewskich owiec merino, które pojawiły się na kontynencie na początku XIX wieku. Runo tych owiec jest bardzo delikatne i w kształcie gofrowane. Kanały znajdujące się w rdzeniu włókien mają zdolność wchłaniania wilgoci i transportowania przez materiał aż do momentu osiągnięcia równowagi termicznej z ludzkim ciałem. Z najmniejszych włókien powstaje ultramiękka oraz wysoko ceniona przędza.

Len

Wytrzymały, przewiewny, antyalergiczny. Jedno z pierwszych włókien znanych ludzkości. Ulubieniec ekologów ze względu na biodegradowalność i możliwość recyklingu. Gniecenie się lnu jest jego naturalną właściwością, choć w miarę prania i noszenia stopniowo mięknie.