Poradnik | 10.08.2023

Jak prać, przechowywać i dbać o wełniany płaszcz?

Klasycznego piękna nie da się podrobić. Dlatego wełna króluje w sezonie jesienno-zimowym jako najchętniej wybierany materiał na eleganckie i ciepłe okrycia. Dziś mamy dla Ciebie praktyczny mini-poradnik, z którego dowiesz się, jak prać wełniany płaszcz i właściwie o niego dbać.

Jak prać płaszcz z wełny?

Wełna słynie ze zdolności samoczyszczących, co eliminuje konieczność częstego prania. Jej hydrofobowa struktura odpycha cząsteczki wody i plamy. Wełniany płaszcz nie pochłania zapachów, dlatego jego odświeżanie polega najczęściej na przewietrzeniu.

A kiedy już zajdzie taka potrzeba i będziesz mieć wątpliwości, jak prać płaszcz wełniany, zawsze kieruj się zaleceniami producenta. Nie próbuj na własną rękę czyścić okrycia ręcznie ani wkładać go do pralki. Pranie wełnianego płaszcza powierz fachowcom z dobrych, specjalistycznych pralni. Zwróć uwagę, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie zabezpieczono guziki, zamki i inne detale.

Prasowanie: jak prasować wełniany płaszcz

Wełna gniecie się w niewielkim stopniu i zazwyczaj nie wymaga prasowania. Po czyszczeniu o jej gładkość zadba personel pralni. A jeśli w czasie użytkowania pojawią się duże zagniecenia, możesz je usunąć na 3 sposoby, za każdym razem zachowując wyjątkową ostrożność.

Pierwszy to parownica, która wytwarza parę w stosunkowo niskiej, bezpiecznej temperaturze. Drugim jest wykorzystanie pary w łazience - po prostu powieś płaszcz w okolicy kabiny, gdy bierzesz prysznic. Trzecia metoda polega na użyciu żelazka i punktowym dociskaniu go do materiału przez wilgotną lnianą ściereczkę.

Jak przechowywać wełniany płaszcz?

Po zdjęciu płaszcza opróżnij kieszenie, zapnij guziki i rozprostuj kołnierz. Na lato schowaj płaszcz do luźnego pokrowca z przewiewnego materiału i powieś w taki sposób, aby nie stykał się z innymi okryciami. Dzięki temu włókna nie stracą mięsistości, a cały płaszcz formy.

Jak szczotkować wełniany płaszcz?

Czesanie wełny poprawia jej wygląd i pomaga pozbyć się np. kurzu. Do tego celu używaj tylko sprawdzonych akcesoriów, takich jak szczotka do odzieży z włosiem dzika, które doskonale współpracuje z innymi naturalnymi tworzywami. Szczotkuj płaszcz delikatnie, w kierunku układania się włosia - nigdy pod włos.

Jak dbać o wełniany płaszcz - 5 kluczowych zasad

Na koniec, przyjmij jeszcze kilka wskazówek, które pomogą Ci przedłużyć żywotność wełnianego płaszcza:

  1. Niewielkie zabrudzenia usuwaj od razu, za pomocą mokrej szmatki. Nigdy nie pocieraj, nie wykręcaj i nie wyciskaj wełny.
  2. Jeśli złapie Cię deszcz, po powrocie do domu rozłóż płaszcz na suchym ręczniku i pozwól mu wyschnąć.
  3. Wietrzenie płaszcza wełnianego powinno odbywać się w przewiewnym, ale nie nasłonecznionym miejscu.
  4. W kieszeniach płaszcza umieszczaj tylko lekkie przedmioty, które nie spowodują rozciągnięcia materiału.
  5. Przechowuj płaszcz na szerokim wieszaku, aby uniknąć odkształceń.

Wełniane płaszcze Patrizia Aryton - inwestycja na lata? Podsumowanie

Ponadczasowość fasonów i kolorów, niezrównana szlachetność materiałów i wzorowe krawiectwo - tym wyróżniają się płaszcze wełniane Patrizia Aryton. Inwestując w produkty wielosezonowe wspierasz ideę odpowiedzialnej mody i zapewniasz sobie funkcjonalny luksus, który - przy odrobinie Twojej troski - będzie Ci towarzyszyć przez lata.