Poradnik | 07.07.2023

Jak prać i prasować jedwab? Dowiedz się, jak zadbać o ten materiał!

Prawdziwy jedwab jest jak skóra niemowlęcia. Nic nie może się równać z jego gładkością, miękkością, niewinnością. Cudowny materiał potrzebuje najłagodniejszej pielęgnacji, spokojnych ruchów i czułej troski. Dowiedz się, jak zadbać o jedwab, by odwzajemniał Twoje uwielbienie. Pytanie za pytaniem, krok po kroku.

Pranie jedwabiu naturalnego - co musisz wiedzieć?

Pytanie nr 1 - jak prać jedwab? Stosunek jedwab - pranie można porównać do relacji bobas - kąpiel. Istotnie, pranie jedwabiu naturalnego powinno przypominać zabiegi higieniczne, jakim poddaje się najmłodszego członka rodziny. Potrzebny jest do tego specjalny płyn oraz ciepła, ale nie gorąca woda. Nie wchodzi w grę pocieranie czy ściskanie, a jedynie głaskanie i płukanie.

Czy jedwab można prać ręcznie? A może pranie jedwabiu w pralce?

Pytanie nr 2 - w czym prać jedwab? Nie odpowiemy Ci ani na ucho, ani szeptem, że w pralce. O nie. Jedwabne włókna nie lubią wirowania i długiego moczenia, bo tracą wtedy m.in. swoją słynną wytrzymałość. Ubrania z jedwabiu pierzemy tylko ręcznie, w temp. maks. 30 stopni, a wszelkie środki do prania i zmiękczania ograniczamy do płynu do tkanin delikatnych.

Po przepłukaniu odzież zawijamy w ręcznik, koniecznie o podobnej barwie, który wchłonie nadmiar wilgoci. Potem należy ją strzepnąć i rozwiesić, formując naturalny kształt, poprawiając kołnierzyk czy zapinając guziki. Jedwab suszymy w temperaturze pokojowej lub na świeżym powietrzu, w lekko zacienionym miejscu. Nigdy na pełnym słońcu, przenigdy w suszarce bębnowej i absolutnie nigdy na kaloryferze.

Czy jedwab się gniecie?

Prawdziwy jedwab można rozpoznać m.in. po tym, że prawie się nie mnie. Zagniecenia na jedwabnych ubraniach powstają głównie wskutek niewłaściwego przechowywania, np. pod stertą ciężkich ubrań. Podczas normalnego użytkowania jedwab gniecie się mniej niż np. wiskoza. 

Prasowanie jedwabiu - czy można prasować jedwab?

Lubimy sukienki o powierzchni idealnie gładkiej i lśniącej jak tafla. Stąd pytanie nr 3 - jak prasować jedwab? Zaczynamy od niedosuszenia, czyli ściągamy wyprany jedwab z wieszaka, kiedy jest jeszcze lekko wilgotny. A gdy chcemy wyprasować ubranie wyjęte z szafy, spróbujmy najpierw zwilżyć je parą.

Sukienka niech wisi obok kabiny lub wanny podczas naszej kąpieli, wtedy sama nasyci się wilgocią, wypełniającą łazienkę. Jeśli to nie wchodzi w grę, możemy wykorzystać dobrej jakości żelazko z funkcją pary lub parownicę. To rozwiązanie rekomendujemy jedynie osobom, które mają zaufanie do własnego sprzętu i przetestowały wcześniej opcję wytwarzania pary w niskiej temperaturze np. na skrawku szmatki.

Następnie ustawiamy moc żelazka na jedną kropkę. Odzież wywracamy na lewą stronę i prasujemy przez cienką bawełnianą ściereczkę. W tym miejscu mamy jeszcze jedną ważną radę - uważajcie na plamiące i cieknące żelazka. Nawet dodatkowa warstwa materiału może nie być wystarczająca, aby w pełni zabezpieczyć jedwab przed przedostaniem się trudnych zabrudzeń.

Jak prać i prasować mieszanki - tkanina wiskoza z jedwabiem

Tkaniny wiskozowe kapitalnie potrafią imitować jedwab - odznaczają się równie wytwornym połyskiem, przewiewnością i leistością. Elegancka wiskoza i drogocenny jedwab świetnie ze sobą współpracują i wymagają podobnego traktowania. 

Połączenia materiałów pierzemy według zaleceń dla najbardziej szlachetnego materiału w mieszance. W tym przypadku jedwabiu. Ubrania z takim składem pierzemy zawsze ręcznie, suszymy naturalnie i prasujemy w najniższej temperaturze. Przestrzegamy powszechnej zasady, że w przypadku mieszanek stosujemy się do przepisu pielęgnacji dla najwrażliwszych włókien.

Bawełna z jedwabiem: jak prać i prasować?

Czysta bawełna dzielnie znosi wysokie temperatury, zarówno prania, jak i prasowania. Połączona z jedwabiem nabiera szlachetności i ekskluzywności. Jednak także i w tym związku słabszy okazuje się ważniejszy. Nawet, jeśli materiał składa się w 30% z jedwabiu, to on wygrywa. Dlatego bawełnę z jedwabiem także pierzemy ręcznie, suszymy bez wspomagania sztucznym ciepłem i prasujemy w maks. 110 stopniach.

Pranie i prasowanie jedwabiu - podsumowanie

Jedwab wynaleziono po to, aby kobiety mogły w sukniach chodzić nago, głosi arabskie przysłowie. Otulenie skóry jedwabiem to prawdziwa przyjemność i sensualne doświadczenie. Jeśli poznasz jego dotyk, już nigdy nie pomylisz go z niczym innym.

Troszcząc się o jedwab, pamiętaj o 5 złotych zasadach:

  • Nie aplikuj perfum bezpośrednio na jedwabne ubranie i unikaj antyperspirantów, które zostawiają ślady.
  • Jedwabne sukienki przechowuj na wieszakach z zaokrąglonymi brzegami, najlepiej w pokrowcach z przewiewnego materiału.
  • Bluzki i topy z jedwabiu, które chcesz trzymać na półkach, zwijaj zamiast składać i umieszczaj na samej górze.
  • Nie wystawiaj jedwabiu na słońce na długi czas. To oczywiste, że będziesz go nosić podczas pięknej pogody i w taki sposób nie wyrządzisz mu krzywdy. Gorzej, jeśli pozostawisz swoją jedwabną sukienkę na kilka godzin np. na fotelu, na wprost okna, przez które nieustannie będą wpadać promienie słoneczne. Wtedy narazisz cenne włókna na odbarwienia i utratę sprężystości.
  • Ciemny jedwab jest bardziej wrażliwy na ciepło. Granatowe i czarne ubrania pierz w jeszcze chłodniejszej wodzie niż białe czy beżowe.