Artykuły | Poradnik | 07.03.2024

Jak nosić i wiązać apaszkę?

Według archeologów, już ponad tysiąc lat przed naszą erą nosiła ją egipska królowa Nefertiti. Apaszka to element kobiecej garderoby, który przetrwał do dziś jako stylowy i praktyczny dodatek. Zwiewne chusty są wszechstronne i dopełniają nie tylko klasyczny look. Czy wiesz, jakie wiązania apaszek są najbardziej ponadczasowe? Przeczytaj, jak nosić i wiązać apaszkę, aby dorównać ikonom stylu!

Wiązanie apaszek pod szyją - jak zrobić to dobrze?

Metody wiązania apaszek zależą m.in. od ich rozmiarów. Za małe apaszki uważa się te o boku równym 70 cm. Najbardziej popularne są modele 90x90 cm. Z kolei dużymi chustami nazywamy takie, które mają nawet ok. 140 cm długości. Zaraz poznasz nasze sposoby noszenia apaszek, uwzględniające ich wymiary.

Najpierw skupimy się na tym, jak zawiązać apaszkę pod szyją. Oto pomysły na modne aranżacje:

1. Luźny węzeł z przodu - małą lub średnią apaszkę składamy w trójkąt. Jego czubek stykamy z podstawą i całość formujemy w szeroki pasek. Przekładamy przez kark i wiążemy z przodu na swobodny supeł, oddalony od szyi. Możemy też zrezygnować ze składania w pasek i przewiązać złożoną w trójkąt chustkę, układając supeł na lewym lub prawym obojczyku. Taka kompozycja nadaje outfitowi lekkości i szczególnie pięknie wygląda w kontekście kreacji o odkrytych ramionach i większym dekolcie.

2. Na kowboja - średnią apaszkę składamy w trójkąt i związujemy z tyłu na karku tak, aby czubek trójkąta luźno zwisał z przodu. Jeśli mamy większą chustę, jej końce dodatkowo przekładamy do przodu i wypuszczamy luzem bądź związujemy pod wypuszczonym trójkątem.

3. Golf i trójkąt - postępujemy tak, jak w przypadku pierwszego sposobu, w którym składałyśmy chustę w pasek. Tym razem pod paskiem małej lub średniej chusty zostawiamy odrobinę materiału (sam czubek trójkąta) i w takiej formie przykładamy apaszkę do szyi z przodu, a z tyłu związujemy na karku.

4. Luźna kokarda - apaszkę związujemy w kształt kokardy, którą układamy z przodu, delikatnie z boku. Ważne, by nie oplatała ciasno szyi.

Jeśli nie chcesz, aby apaszka zasłaniała dekolt, zapewne zastanawiasz się, jak wiązać apaszkę na szyi? Poznaj 2 topowe patenty na to, jak nosić chustę na szyi:

1. Ozdobny supeł - na środku paska ukształtowanego z apaszki zawiązujemy supeł. Oplatamy szyję jak golf i końce zawiązujemy z tyłu lub z boku.

2. Choker - dekoracyjną obrożę na szyję wykonamy z paska dużej chusty, który wiążemy na karku.

Jak nosić apaszkę na głowie? Zainspiruj się!

Jesteś ciekawa, jak wiązać apaszkę na głowie? Model średniej wielkości wykorzystasz do stylizacji na tzw. opaskę. Pasek ze złożonej po przekątnej chustki przewiąż przez głowę. Supeł przesuń do tyłu.

Sprawdź jeszcze, jak zawiązać chustkę na głowę, gdy masz do czynienia z dużym modelem:

1. W stylu Audrey Hepburn - założ na głowę apaszkę złożoną w trójkąt i zwiąż końce w swobodny supeł pod podbródkiem. Koniecznie wypuść po bokach luźne kosmyki włosów.

2. Na korsarza - okrywasz głowę trójkątną chustą i wiążesz supeł z tyłu nad karkiem tak, aby nachodził na materiał.

3. Opaska z kokardą - głowę przewiązujesz opaską z apaszki i z przodu, po jednej ze stron, formujesz z jej końców obszerną kokardę.

Z czym łączyć apaszki?

Jedwabne apaszki będą lśnić najpiękniejszym blaskiem w towarzystwie ubrań z tego samego surowca lub innych luksusowych materiałów. Z kolei zestawione z mniej eleganckimi, zyskają moc ich uszlachetniania. Chustki możesz łączyć zarówno z ubraniami, jak i akcesoriami, np. w formie dekoracyjnej zawieszki do torebki.

W opcji na szyi, pod szyją, na głowie i na ramionach apaszki nosimy np. do swetrów i żakietów. Jednak najczęściej uzupełniamy nimi sety, w których bazą są sukienki, koszule i płaszcze.

Z koszulą! Jak nosić apaszkę do koszuli?

To, jaka apaszka do koszuli damskiej pasuje najlepiej, zależy od rodzaju wykończenia dekoltu oraz jej przeznaczenia. Jeśli Twoja koszula ma stójkę lub kołnierz, zrezygnuj jedynie z wiązania pod szyją na kowboja i luźnej kokardy. Z kolei wiązanie apaszki do koszuli bez kołnierza może być całkowicie dowolne.

Z płaszczem! Jak wiązać apaszkę do płaszcza?

Lekkie chustki świetnie pasują do wiosennych trenczy, wełnianych doubleface’ów na jesień czy grubszych form z wełny jagnięcej, kaszmiru i alpaki. Kiedy wychodzisz z domu, możesz mieć potrzebę założenia apaszki zarówno na głowę, jak i pod szyją czy na szyję. A wszystkie wymienione sposoby na to, jak nosić apaszkę do płaszcza, dobrze się do tego nadają.

A jak nosić chustę do płaszcza, aby pełniła funkcję stricte dekoracyjną? Weź dużą apaszkę i włóż ją pod kołnierz, a końce wypuść z przodu. Albo złóż ją w trójkąt, zetknij czubek z podstawą i przełóż całość przez jedno ramię. Końce wsuń za pasek - jeden z przodu, drugi z tyłu..

Apaszka do sukienki? Oczywiście!

W kontekście sukienki również możesz pozwolić sobie na dowolność w doborze wiązania. A gdy wybierasz się na letnią randkę, spacer czy garden party, duża chusta, którą okryjesz ramiona i plecy, z powodzeniem zastąpi kardigan.

Wiązanie apaszki w stylu francuskim

Look w stylu paryżanek, kojarzony też z outfitem stewardess, to Twój nr 1? W takim razie weź małą lub średnią apaszkę, złóż w trójkąt, a następnie pasek i końce zwiąż w podwójny supeł, umiejscowiony bliżej szyi. Przesuń go na środek lub na bok.

Jak wiązać kwadratową apaszkę?

Nie zawsze trzeba składać apaszkę w trójkąt, aby ciekawie ją wystylizować. Weź swoją chustę i zrób z niej:

  • pareo - opleć biodra dużą chustą i zwiąż dwa końce po jednej ze stron.
  • szal - złóż dużą apaszkę w pasek i opleć nią luźno szyję, układając tak, jak lubisz;
  • dekorację kapelusza - obwiąż główkę kapelusza dookoła paskiem z dużej chusty i zwiąż z tyłu;
  • ozdobę do włosów - wykorzystaj małą apaszkę, aby przewiązać nią kucyk lub kok;

Podsumowanie: Jak nosić i wiązać apaszkę?

Z pewnością znajdziesz swój ulubiony sposób wiązania apaszki. Czy znajduje się on wśród naszych propozycji, czy może masz swój własny pomysł? Cienkie chusty nigdy nie wyjdą z mody, a metody ich stylizowania będą się zmieniać wraz z trendami. Jedno, co nie przeminie, to Twój wyjątkowy styl.