Kwestia doboru płaszcza do sylwetki jest znacznie łatwiejsza niż spodni czy sukienki. Niektóre nasze niedoskonałości nie mają znaczenia w przypadku wyboru okrycia wierzchniego. Brak talii, masywniejsze uda czy ramiona nie nakładają żadnych ograniczeń. W jakich więc sytuacjach warto zastosować wiedzę o modelowaniu sylwetki?
Jaki płaszcz dla figury jabłko będzie idealny?
Z jabłkiem mamy do czynienia wówczas, gdy kobieta ma trochę więcej brzuszka i duży biust, za to szczupłe nogi. Najwęższą częścią ciała są biodra, a wcięcie w talii jest słabo zaznaczone. Warto więc postawić na model, który wyeksponuje zgrabne łydki i zbuduje korzystne proporcje w górnych partiach ciała. Polecamy zatem okrycia maksymalnie do kolan.
Stylizacja powinna mieć też jak najwięcej pionowych linii, które wysmuklają wizualnie figurę. Wybieraj płaszcze z głębokim wcięciem, czyli dekoltem V, najlepiej jednorzędowe, z rękawem typu kimono. Celuj w modele z podwyższoną talią i raczej proste kroje, bez paska. Noś je rozpięte w towarzystwie długiego, swobodnie puszczonego szala.
Płaszcz dla figury gruszki - co wybrać?
Gruszka (inaczej kręgiel) to sylwetka, którą cechuje słabo zarysowana linia ramion oraz mniejszy biust, za to wyraźnie zaznaczona talia. Do bardziej wydatnych części ciała należą biodra, brzuch oraz uda. W doborze płaszcza dla gruszki najważniejsze jest odwrócenie uwagi od środkowej partii ciała na rzecz okolic barków. Liczy się też podkreślenie wcięcia w talii.
Idealne płaszcze dla gruszki to okrycia ze wstawianymi rękawami lub/i poduszkami na ramionach. Gruszki mogą pozwolić sobie także na noszenie okryć z dużymi, szalowymi kołnierzami. Jeśli chodzi o kształt płaszcza, najlepsze będą modele proste lub trapezowe, z paskiem przewiązanym tuż nad talią. Długość nie ma znaczenia, wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Kręglom polecamy np. dyplomatki, evercoaty czy wrap coaty.
Jaki płaszcz zamówić dla figury klepsydra?
Proporcjonalne wymiary, czyli dobrze widoczne wcięcie w talii, pełniejsze ale zgrabne uda i biust oraz ramiona i biodra o podobnej szerokości to wyznaczniki typu figury, jakim jest klepsydra. Posiadaczki takich kształtów mogą sobie pozwolić na największą elastyczność w doborze płaszcza.
Kupując okrycie, kieruj się przede wszystkim tym, aby podkreślić swoje atuty, np. talię za pomocą paska czy smukłe nogi poprzez wybór długości mini. Jeśli lubisz płaszcze oversize, noś je w towarzystwie dopasowanych rurek, a gdy wybierasz dyplomatkę, zrezygnuj z obszernego szala umiejscowionego tuż przy szyi, który zaburzy Twoje atrakcyjne proporcje.
Sylwetka odwrócony trójkąt - jaki płaszcz powinnaś mieć?
Tzw. kielich (odwrócony trójkąt) jest przeciwieństwem gruszki. Szerokie ramiona dobrze jest zatem nieco zmiękczyć, za to wąskie biodra optycznie nadbudować. Pomogą w tym np. płaszcze z raglanowymi rękawami i dekoltem V. Idealne fasony dla odwróconego trójkąta to trapezy, kroje rozkloszowane i trencze. Na wizualne złagodzenie proporcji wpływ ma też długość okrycia. Wybieraj płaszcze midi i maxi, które Cię wysmuklą i odwrócą uwagę od szerszych barków.
Jaki płaszcz dla figury kolumna będzie dobrze leżał?
Osoby o sylwetce w kształcie kolumny (prostokąta) mają biodra i ramiona podobnej szerokości, ale ich talia jest niemal niewidoczna. Przyda się więc zastosowanie triku, który stworzy wcięcie w pasie i pomoże dorysować nieco kobiecych kształtów. Najlepszy płaszcz dla kolumny to model rozkloszowany, z dekoltem w szpic i koniecznie z paskiem. Warto zakładać nieco luźniejsze modele, które można zebrać i związać w talii, np. płaszcze szlafrokowe, czyli wrap coat.
Mocno zaznaczona linia ramion
W przypadku gdy obwód Twoich ramion jest wyraźnie większy od obwodu bioder, unikaj płaszczy z rękawem wstawianym. Ta ostra linia rękawa możne podkreślić mocny zarys górnej części Twojej sylwetki. Sięgnij po płaszcz z rękawem typu kimono lub reglan, który złagodzi zarys ramion. Niektóre rękawy, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak wstawiane, są skonstruowane w oparciu o reglan, dzięki czemu również łagodzą linię ramienia. Zdecydowanie unikaj płaszczy zwężanych do dołu. Idealne będę te o prostej linii (z paskiem lub bez) lub linii trapezu. Dodatkowym elementem modelującym sylwetkę mogą być widoczne kieszenie (patka, szeroka listewka lub naszywane kieszenie).
Mocno zaznaczony biust
W przypadku bardzo obfitego biustu warto inwestować w płaszcz z rękawem typu kimono. Jeśli nie masz sylwetki typu jabłko, to wybierz model z paskiem, który podkreśli Twoją kobiecą sylwetkę. Jeśli nie lubisz paska – sprawdź czy wybrany przez Ciebie model można nosić bez paska lub wybierz fason o prostej linii. Unikaj bardzo szerokich kołnierzy. Doskonale sprawdzi się w Twoim wypadku średniej wielkości kołnierz, modele bez kołnierza lub kołnierz szalowy (np. wynikający z szalowego kaptura).
Brzuszek większy od piersi
Jeśli masz sylwetkę typu jabłko, to dobra wiadomość jest taka, że metody modelowania sylwetki najbardziej widoczne są właśnie na Tobie. W przeciwieństwie do pozostałych typów sylwetek w Twoim wypadku dostosowanie się do zasad stylizacji będzie głęboką metamorfozą. Z drugiej strony zakres modeli, które do Twojej sylwetki pasują jest na tyle ograniczony, że nie będziesz miała problemu z określeniem kryterium wyboru płaszcza. Zobaczysz jak łatwo będziesz mogła dokonać wyboru, który płaszcz wybrać i w jak dużym stopniu wpłynie on na Twój wizerunek.
Przede wszystkim unikaj płaszczy wytaliowanych oraz płaszczy z paskiem (akceptowalny jest jedynie cienki, dekoracyjny pasek). Większość płaszczy z paskiem równie dobrze wygląda, gdy jest noszona bez paska, np. nasz evercoat (w takim wypadku w naszej marce wszyte są szlufki z gumki, a nie z tkaniny).
Naszywane kieszenie nie będą przeszkodą, jeśli nie są uszyte z kontrastowej tkaniny. Pamiętaj, że właściwy dla Ciebie rozmiar to ten, który doskonale leży na linii ramion a nie na linii brzucha. Guziki zawsze można przesunąć, natomiast to po ramionach widać, czy płaszcz został dobrze dobrany.
W Twoim wypadku dobrze, jeśli płaszcz będzie w innym kolorze niż dominujący kolor Twojej garderoby. Jeśli np. nosisz głównie granaty, to warto kupić płaszcz w kolorze camelowym. Jeśli nosisz głównie beże – zainwestuj w płaszcz w ciemniejszym kolorze. Kontrast nie musi być wyrazisty – wystarczy, jeśli połączysz złamaną biel z camelem czy szarość z beżem. Dzięki temu zabiegowi zbudujesz na swojej sylwetce trzy wyraźne pionowe linie, które optycznie wyszczuplą sylwetkę. Idealnie będzie to widoczne, jeśli nie będziesz płaszcza zapinała.
Jeśli jesteś niższego wzrostu – noś płaszcze kończące się nad kolanem. Pamiętaj, że większość modeli nie traci fasonu, jeśli je skrócisz. Jeśli jesteś wyższa – możesz wybierać również długość midi.
W przypadku sylwetki typu jabłko zawsze zakładaj do płaszcza but na podwyższeniu – taki, który wysmukli Twoją sylwetkę, ale też będzie dla Ciebie wygodny.
Do stylizacji wprowadź szal jako stały element. Powinien być zarzucony przez szyję, staraj się nie okalać nim szyi. To kolejny element, który optycznie wyszczupli sylwetkę.
Mocno zaznaczona linia bioder
Jakkolwiek może Ci się wydawać, że sylwetka o linii kręgla może być trudna w stylizacji, na próżno szukać rygorystycznych wytycznych odnośnie kryterium wyboru płaszcza.
Jeśli różnica między obwodem ramion a bioder nie jest większa niż jeden rozmiar, możesz wybrać model z paskiem. W przeciwnym wypadku ogranicz wybór do płaszcza o linii tuby lub trapezu. Unikaj odstających kieszeni oraz kontrastowych elementów na linii bioder (typu kieszenie naszyte z tkaniny w innym kolorze). W kwestii rękawów do Twojej sylwetki będzie pasował zarówno rękaw wstawiany, jak i kimono. Płaszcz w przypadku takiej sylwetki jak Twoja jest jej sprzymierzeńcem, może się więc okazać, ze największym problem jest decyzja, w którym modelu wyglądasz najlepiej
PRZY MAŁEJ RÓŻNICY MIĘDZY OBWODEM BIODER I RAMION
PRZY WIĘKSZEJ RÓŻNICY MIĘDZY OBWODEM BIODER I RAMION NIŻ JEDEN ROZMIAR
Prosta, kolumnowa sylwetka
Taka sylwetka praktycznie nie stanowi żadnych ograniczeń przy wyborze płaszcza. Jeśli jednak chciałabyś zmiękczyć swoją sylwetkę, warto wybrać model z paskiem, który zbuduje talię.
Mity przy wyborze płaszcza
Czy dwurzędówka jest tylko dla sylwetek o mniejszym rozmiarze?
Nie, jeśli zapięcie dwurzędowe zastosowane jest w płaszczu z rękawem kimono lub reglanem. Łagodna linia rękawa i skupienie uwagi na guzikach zbilansuje proporcje sylwetki.
Czy przy niższym wzroście można wybrać płaszcz typu midi lub maxi?
Nie ma żadnych przeciwskazań w przypadku sylwetki o mniejszym rozmiarze. Jeśli natomiast jesteś dumną posiadaczką pełniejszego rozmiaru – lepiej wybrać płaszcz sięgający maksymalnie linii kolan.
Czy nie mając wcięcia w talii mogę wybrać płaszcz z paskiem?
Zdecydowanie! Taki płaszcz zbuduje CI talię.
Czy chłodny typ urody może nosić camelowy płaszcz?
Płaszcz w kolorze camelu jest esencją klasyki. Tej wartości nie zastąpisz żadną inną barwą. Jeśli Twoja szafa pełna jest chłodnych kolorów, to kontrast z ciepłą barwą płaszcza doda Twoim stylizacjom jeszcze więcej wyrafinowania. Jeśli masz wątpliwości - narzuć na taki płaszcz szalik w chłodnym kolorze.
Pamiętaj, że po wiedzę z dziedziny modelowania sylwetki warto sięgać tylko wtedy, kiedy proporcje Twojej sylwetki są dla Ciebie realnym problemem. Nie doszukuj się u siebie niezrównoważonej sylwetki, jeśli różnica obwodu między ramionami a biodrami jest niezauważalna albo jeśli bardzo lubisz ten element swojego ciała, która ma inny wymiar, niż podręczniki stylu przewidują.