Nie wyobrażasz sobie zimowej szafy bez wełnianych swetrów? Słusznie! Nic tak nie otula ciała przyjemnym ciepłem jak ubranie uszyte z naturalnego surowca o wielu cudownych właściwościach. Chcesz, żeby Twój ulubiony element garderoby pozostał z Tobą na lata? Dowiedz się, jak prać wełniany sweter, a także jak prawidłowo go suszyć, prasować i przechowywać, aby nie zniszczyć delikatnych włókien i przedłużyć żywotność materiału.
Jak prać sweter z wełny?
Jedną z magicznych cech wełny jest plamoodporność, czyli zdolność do zatrzymywania zanieczyszczeń na powierzchni, a wręcz ich odpychania. Oznacza to, że brud nie wnika głęboko do wnętrza włosia, więc łatwo się go pozbyć. Ponadto, wełna nie pochłania zapachów, więc najczęściej samo wietrzenie wystarczy jako zabieg odświeżający ubranie.
A gdy już pojawią się zabrudzenia, to jak wyprać wełniany sweter bezpiecznie i skutecznie? Oto instrukcja krok po kroku:
- Przeczytaj zalecenia na metce i zastosuj się do nich.
- Jeśli metka jest nieczytelna, wykorzystaj nasz uniwersalny przepis prania wełny.
- Nalej do miski wody o temperaturze zbliżonej do ludzkiego ciała.
- Wlej odrobinę płynu do prania wełny lub delikatnych tkanin.
- Zamocz sweter i słabo ugniataj. Nie pocieraj i nie wyżymaj wełny.
- Przepłukaj ubranie w czystej wodzie o tej samej temperaturze, w jakiej je prałaś.
- Wyjmij z wody i umieść odzież na ręczniku oraz zawiń w rulon.
- Po kwadransie wyciągnij sweter i rozłóż na płasko na innym, suchym ręczniku, pozostawiając do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.
Jak prać wełniane swetry w pralce?
Niestety, pranie swetrów w pralce często kończy się ich sfilcowaniem, skurczeniem lub wręcz rozciągnięciem, a w skrajnych przypadkach przerwaniem włókien. Dlatego nie zalecamy prania wełnianych ubrań w pralce.
Rodzaje wełny a ich pielęgnacja - jak prać sweter z kaszmiru?
Cenna wełna z kóz kaszmirskich staje się coraz bardziej popularna wśród miłośniczek ciepłych swetrów. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, jak prać kaszmir? Sweter z kaszmiru wymaga takiego samego, czułego podejścia, jak model z każdej innej wełny. Dlatego w tym miejscu również polecamy podany przez nas wcześniej, uniwersalny przepis prania wełny.
Jak suszyć sweter wełniany?
Suszenie swetra wełnianego polega wyłącznie na czekaniu aż sam wyschnie. Nigdy nie kładź go w pobliżu kaloryfera ani w miejscu, gdzie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Również używanie suszarki bębnowej jest niewskazane. Wysoka temperatura i wirowanie mogą spowodować skurczenie i zmechacenie swetra.
W jaki sposób prasować wełniane swetry?
Do prasowania swetra z wełny najlepiej nadaje się parownica (steamer), która wygładza materiał poprzez wyrzut pary na odległość. Jeśli zamierzasz użyć tradycyjnego żelazka, koniecznie włącz funkcję pary. Prasowanie wełny powinno odbywać się przez wilgotne bawełniane płótno. Pamiętaj, aby podczas przesuwania żelazka po materiale nie dociskać zbyt mocno szwów, gdyż grozi to ich wyświeceniem.
Jak powinno wyglądać przechowywanie swetra z wełny?
Na co dzień, przechowuj wełniane swetry na półce, najlepiej złożone, aby nie powstawały zagniecenia w miejscach złożenia ubrania. Wełna powinna leżeć zawsze na górze. Wieszanie na wieszakach nie jest dobrym pomysłem. Swetry często się w ten sposób wyciągają, a ich kształt zostaje naruszony przez sztywne elementy wieszaka.
Na sezon letni schowaj sweter w przewiewnym pokrowcu lub kartonowym pudełku. Jeśli trzymasz kilka sztuk razem, pamiętaj, aby nie były ciasno ułożone, bo stracą puszystość. Do opakowania włóż woreczek z lawendą lub umieść inny środek przeciw molom.
Jak dbać o wełniane swetry - nasze protipy
Na koniec 3 dodatkowe rady, które ułatwią Ci dbanie o swetry z wełny:
- Jeśli skończył Ci się płyn do prania wełny, zastosuj szampon do włosów o dobrym składzie.
- Unikaj skoków temperatur - nie polewaj wypranego w 36 stopniach ubrania zimną wodą. Wszelkie zmiany ciepła wprowadzaj stopniowo.
- Trudne, świeże plamy potraktuj chusteczką do demakijażu.