Pielęgnacja zimowego okrycia obejmuje przede wszystkim pranie płaszcza, suszenie i odpowiednie przechowywanie. Czy wełna z alpaki wymaga skomplikowanych zabiegów? Jak prać płaszcz z alpaki, żeby ochronić piękno i zachować pozostałe właściwości tych cudownie miękkich włókien na lata? Wełniana odzież to nasza specjalność. Dziś podpowiemy Ci, jak dbać o płaszcz z alpaki.
Płaszcz z alpaki: jak prać?
Zanim zdecydujesz się wyprać płaszcz, sprawdź, czy naprawdę tego wymaga. Wełna z alpaki nie pochłania zapachów i jest plamoodporna. Zanieczyszczenia są zazwyczaj powierzchowne i znikają podczas wyczesywania szczotką z naturalnym włosiem. Z kolei świeże plamy możesz doraźnie potraktować np. wilgotną chusteczką do pielęgnacji niemowląt. Jednak najczęściej takie okrycie wystarczy jedynie odświeżyć - poprzez jego wywietrzenie np. na mrozie, ale nigdy w bezpośrednim słońcu.
Płaszcz alpaka: jak prać w pralce?
A co w momencie, gdy pojawią się konkretne zabrudzenia? Jak wyprać płaszcz z alpaki bez ryzyka jego zniszczenia? Czy płaszcz z alpaki można prać w pralce?
Niestety, umieszczenie okrycia w domowym automacie jest złym pomysłem - z co najmniej trzech powodów:
- Grozi to utratą formy okrycia, czyli powstaniem trwałych odkształceń.
- Pojawia się ryzyko uszkodzenia i oderwania elementów typu guziki czy suwaki.
- Włosie może ulec zniszczeniu, np. poprzez pojawienie się ubytków wełny i zmechaceń. Każdy zbyt agresywny zabieg na wełnie z alpaki osłabia ją i skraca jej żywotność.
Pranie płaszcza z alpaki? Tylko w dobrej pralni!
Jest tylko jedna słuszna metoda całościowego usuwania zabrudzeń z płaszcza ze szlachetnej wełny alpaki. Znają ją i stosują profesjonaliści z dobrych pralni, dlatego pranie płaszcza z każdego rodzaju wełny, w tym suri czy baby suri alpaki powierz właśnie im. Wyłącznie czyszczenie chemiczne przy wykorzystaniu odpowiednich procedur i dobrze dobranych środków jest skuteczne i bezpieczne dla ekskluzywnej wełnianej odzieży wierzchniej.
Jak prasować płaszcz z alpaki?
Kwestia prasowania płaszcza z alpaki po praniu sama się rozwiązuje, gdyż personel pralni odda Ci gotowe, nieskazitelnie wyglądające okrycie. A jeśli potrzebujesz doraźnie pozbyć się zagnieceń, które pojawiły się podczas noszenia lub przechowywania np. w walizce, użyj dobrej parownicy. Steamer działa na zasadzie wyrzutu gorącej pary na odległość, która wygładza materiał i dodatkowo go odświeża. Jeśli nie posiadasz takiego urządzenia, skorzystaj z pary, która tworzy się sama, gdy bierzesz kąpiel. Po prostu zawieś płaszcz w łazience i pozwól mu wchłonąć gorącą mgiełkę.
Płaszcz z wełny alpaki: przechowywanie
Płaszcz z alpaki zawsze przechowuj w pozycji pionowej na wieszaku o właściwie dopasowanych wymiarach. Po powrocie do domu natychmiast opróżnij kieszenie, aby się nie wypychały. Zaraz po umieszczeniu na wieszaku zapnij okrycie, popraw kołnierz i mankiety. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych zagnieceń. Na lato umieść płaszcz z alpaki w przewiewnym pokrowcu i powieś w szafie z zachowaniem odstępu od innych ubrań. Zainwestuj w specjalną zawieszkę przeciw insektom lub włóż do szafy woreczek z suszoną lawendą, która odstrasza mole.