Artykuły | Poradnik | 28.12.2023

Jak dbać o bawełniane ubrania? Pranie, prasowanie i przechowywanie

Bawełna to najpopularniejszy materiał na t-shirty, koszule, spodnie i sukienki, a nawet swetry. Surowiec wykazuje szereg zalet, do których należy m.in. łatwość pielęgnacji. Czy bawełniane ubranie można więc uszkodzić wskutek nieprawidłowego prania, prasowania czy przechowywania? Niestety tak. Upewnij się, że robisz to dobrze - sprawdź, jak prać bawełnę i jak dbać o bawełniane ubrania tak, aby cieszyć się ich miękkością, pięknem i komfortem noszenia jak najdłużej.

Jak dbać o bawełniane ubrania? Najczęstsze pytania o bawełnę

Zacznijmy od rozwiania najczęściej pojawiających się wątpliwości:

  1. Czy bawełna się rozciąga? Bawełna jako surowiec jest stosunkowo odporna na rozciąganie. W wielu przypadkach, aby zwiększyć sprężystość tkaniny, do materiału dodaje się np. odrobinę elastanu. Z kolei dzianiny bawełniane, ze względu na sposób powstawania, same w sobie są elastyczne. Ale nie prowadzi to do zmiany rozmiaru, tylko lepszego dopasowania do kształtów ciała.
  2. Czy bawełna się kurczy w praniu? Całkowicie naturalnym zjawiskiem jest to, że odzież ze 100% bawełny kurczy się podczas pierwszego prania o ok. 6%. Należy mieć tego świadomość podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru ubrań.
  3. Czy bawełna się mechaci? Czy bawełna się kulkuje, filcuje itp.? Trzeba przyznać, że włókna tego materiału są wyjątkowo odporne na ścieranie i pilingowanie. Do zmechaceń i innych uszkodzeń materiału dochodzi jedynie po długotrwałym użytkowaniu i w wyniku niewłaściwej pielęgnacji.

Jak prać bawełnę?

Pranie bawełny to kwestia, która obejmuje odpowiedzi nie na jedno, a dwa pytania: jak prać 100% bawełnę oraz jak prać bawełnę z poliestrem, lnem, jedwabiem, poliamidem itp. Wspólna odpowiedź jest taka, że zawsze łączymy w jednym praniu tylko podobne kolory. Różnice pojawiają się w zaleceniach dotyczących sposobów prania.

Czystą bawełnę możemy bez obaw prać w automacie. Natomiast bawełnę z domieszkami innych włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych traktujemy indywidualnie i dobieramy taki przepis prania, jaki powinien być zastosowany wobec najdelikatniejszego z surowców. Dlatego zawsze najbezpieczniej jest po prostu skorzystać z instrukcji podanych na metce danego modelu.

W jakiej temperaturze prać bawełnę?

Wiele z nas ma wątpliwości, w ilu stopniach prać bawełnę. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jakie zalecenia są na metce. Sytuacja wygląda następująco:

  • Pranie bawełny w 40 stopniach - dotyczy elementów garderoby, które oprócz bawełny w składzie mają też inne materiały, np. nylon albo są ozdobione cekinami, koralikami i innymi tego typu dodatkami. Uwaga: wszystkie bawełniane ubrania Patrizia Aryton można prać maksymalnie w 40 stopniach.
  • Pranie bawełny w 60 stopniach - jest dozwolone dla specyficznych rodzajów odzieży syntetycznej.
  • Pranie bawełny w 90 stopniach - bezpieczne tylko dla ręczników czy pościeli.

Jak zmiękczyć bawełnę?

Czasem zdarza się, że niższej jakości bawełniana odzież i dodatki po praniu stają się nieprzyjemnie sztywne i szorstkie. Dlatego już na etapie prania w pralce warto pomyśleć o ich zmiękczeniu. W tym celu do proszku dodajemy łyżkę sody oczyszczonej lub do dozownika na płyn do płukania wlewamy pół szklanki octu. Te naturalne środki nie szkodzą włóknom, nie wywołują reakcji alergicznych na skórze, a po wysuszeniu materiału nie są w żaden sposób wyczuwalne. Za to bawełna staje się przyjemna w dotyku, gładka i delikatna.

Jest na to rozwiązanie: wybierać ubrania z bawełny wyższej jakości. Z naszą bawełną, wykorzystywaną przez projektantów Patrizia Aryton, dodatkowe zmiękczanie nie będzie potrzebne.

Jak suszyć bawełniane ubrania?

Ponieważ woda wsiąknięta w włókna zwiększa ciężar dzianin, nie rekomendujemy suszenia ich w pozycji wiszącej na suszarce, bo to naraziłoby je na utratę kształtu. Swetry należy rozłożyć na płasko, np. na suchym ręczniku, w przewiewnym miejscu i tak pozostawić do wyschnięcia.

Z kolei t-shirty, bluzki, koszule, spodnie i sukienki warto po wyciągnięciu z pralki mocno strzepnąć i powiesić na wieszaku. Pamiętaj o zapięciu guzików i uformowaniu kołnierzyków czy mankietów, dzięki czemu zapobiegniesz powstaniu zagnieceń.

Prasowanie bawełny

Prasowanie bawełny to dość żmudna i czasochłonna praca. O ile swetrów nie traktujemy żelazkiem, a ewentualne zagniecenia usuwamy za pomocą parownicy, to wygładzanie t-shirtów czy spodni bawełnianych jest lekcją cierpliwości.

Zatem, jak prasować koszulę ze 100% bawełny, a także spodnie, sukienki i koszulki, żeby możliwie jak najszybciej osiągnąć zamierzony efekt? Pierwszym krokiem jest zwilżenie odzieży. Możesz więc rozpocząć prasowanie wtedy, gdy ubranie nie jest jeszcze całkowicie suche, użyć skraplacza lub pary z żelazka bądź zawiesić odzież w łazience, gdy będziesz brać kąpiel.

Drugi krok to wywrócenie ubrania na lewą stronę. Następnie, ustawiamy żelazko na moc odczytaną z metki. Nasza bawełna wytrzymuje temperatury dochodzące maksymalnie do 110 stopni Celsjusza.

Przechowywanie bawełnianych ubrań

Grubsze, mięsiste dzianiny, np. swetry bawełniane, przechowuj na półce. Wieszak mógłby wypchać ramiona lub spowodować rozciągnięcie ubrania. Z kolei spodnie, sukienki, t-shirty i koszule przeciwnie - zachowają swoją formę wtedy, gdy w szafie pozostaną w pozycji pionowej. Wówczas ochronisz je też przed pojawieniem się zagnieceń i nie trzeba będzie ich prasować przed każdym założeniem.