Artykuły | Poradnik | 23.02.2024

Jak czyścić skórzane buty?

Białe sneakersy, czarne lakierki, camelowe kozaki, brązowe botki… Która z nas nie ceni ponadczasowego piękna i aksamitnej miękkości butów skórzanych? Ile par obuwia ze skóry masz w swojej garderobie? Czy wiesz, jak pielęgnować każdą z nich? Upewnij się, że jesteś ekspertką w tym, jak czyścić skórzane buty!

Buty skórzane - jak czyścić, aby ich nie zniszczyć?

Przypomnijmy sobie najważniejsze zasady czyszczenia obuwia, które pomogą nam zapobiec ich zniszczeniu:

1. Dobieraj kosmetyki do rodzaju skóry:

  • zabrudzenia ze skóry licowej usuniesz np. mleczkiem oczyszczającym, a także profesjonalnym żelem lub pastą do do butów, ale w pierwszej kolejności użyj po prostu zwilżonej szmatki;
  • od brudnych śladów na zamszu i nubuku uwolnisz się dzięki odplamiaczom, bo zwyczajny kurz i plamy z błota usuniesz suchą szczotką lub przeznaczoną do tego gumką;
  • do mycia skóry lakierowanej wystarczy mydło do skór, a do nadania jej połysku nabłyszczacz.

2. Delikatnie masuj skórę licową miękką gąbką, ściereczką lub szczotką z naturalnym włosiem zamiast trzeć czymś szorstkim i ostrym. Do zamszu i nubuku używaj dedykowanej szczotki lub gumki, a do lakierowanej wyłącznie flanelowych szmatek.

3. Nie zanurzaj obuwia skórzanego w wodzie.

4. Czyść buty regularnie, aby nie doprowadzić do głębokiego wnikania zabrudzeń i osłabienia skóry.

Jak czyścić skórzane buty w duchu eco-friendly?

Kiedy nie dysponujesz specjalistycznymi środkami, wykorzystaj to, co masz w domu! Przygotuj ekologiczne, bezpieczne i tanie mieszanki do czyszczenia obuwia, dostosowane do różnych rodzajów skóry. Wystarczy sięgnąć po szmatki, np. flanelowe i wielorazowe akcesoria, takie jak szczotki i gąbki.

Czyszczenie skóry licowej pójdzie Ci gładko, jeśli wymieszasz sok z cytryny z olejem lub starte szare mydło z odrobiną wody. Buty z zamszu lub nubuku czyść zawsze na sucho, poprzez szczotkowanie pod włos. Przydadzą Ci się szczotki krepowe (do nubuku) i mosiężne (do zamszu). Jeśli obuwie przesiąknęło wilgotnym brudem do wewnętrznych warstw skóry, wetrzyj w powierzchnię ocet z odrobiną wody.

Natomiast skórę lakierowaną, która jest bardziej odporna na przyleganie zabrudzeń, łatwo się czyści za pomocą suchej ściereczki lub zamoczonej w wodzie z mydłem, gdy mamy do czynienia z plamami z błota. Na wyjątkowo oporny brud najlepsze będzie przecieranie szmatką namoczoną w mleku. Na koniec warto wmasować w powierzchnię tłusty krem do rąk.

Kolor skóry ma znaczenie? Kilka słów o tym, jak czyścić jasne skórzane buty.

Segregujesz ubrania przed praniem na jasne, ciemne i kolorowe? W przypadku obuwia ze skóry zasada jest taka sama. Kolor jest jednym z kluczowych kryteriów doboru kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji. Do białej, żółtej i beżowej skóry używaj tylko przeznaczonych do niej preparatów. Jeśli powierzchnia nie posiada przebarwień i nie jest wyblakła, możesz też stosować bezbarwne kremy, pasty i woski.

Domowe sposoby na czyszczenie jasnego obuwia ze skóry obejmują korzystanie z wszystkich wymienionych wcześniej metod. Z kolei gdy chcesz wybielić wyblakłą skórę, sięgnij po pastę zrobioną z łyżki sody oczyszczonej i łyżeczki wody utlenionej. Na żółte rysy i ślady niezawodny jest korektor do białego obuwia. Z kolei białe gumowe podeszwy skutecznie wyczyścisz za pomocą pasty do zębów.

Jak pielęgnować skórzane buty i zabezpieczać skórę?

Czyste buty należy zabezpieczyć przed wnikaniem kolejnych zabrudzeń, działaniem czynników atmosferycznych czy powstawaniem defektów mechanicznych. Najpopularniejsze środki do pielęgnacji i impregnacji obuwia mogą mieć postać aerozoli, balsamów i kremów nawilżających, specjalnych renowatorów, tłuszczy odżywczych czy nadających połysk olejków i wosków. Pamiętaj, aby zawsze użytkować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

A oto pozostałe patenty na ochronę skórzanego obuwia:

  • przechowywanie w materiałowym woreczku lub kartonowym pudełku, z dala od bezpośredniego działania promieni UV,
  • unikanie długotrwałego kontaktu z wodą,
  • przecieranie suchą szmatką każdorazowo po powrocie do domu,
  • suszenie w przewiewnym miejscu, nigdy przy gorącym kaloryferze,
  • natychmiastowe zwalczanie nawet najmniejszych objawów uszkodzeń.

Jak czyścić skórzane buty w środku?

Już ustaliliśmy, że nie moczymy nadmiernie skórzanych butów. Dlatego czyszczenie wnętrza też musimy w miarę możliwości przeprowadzić na sucho. Postępuj według tego schematu:

1. Odwróć obuwie do góry podeszwą, aby wysypać ewentualny piasek.

2. Jeśli buty są przemoczone, usuń nadmiar wody suchym ręcznikiem, a do wnętrza włóż zwinięte gazety, które wchłoną pozostałą wilgoć.

3. Pozbądź się plam za pomocą wilgotnej chusteczki, np. takiej do demakijażu lub pielęgnacji niemowląt.

4. Po wyschnięciu zaaplikuj środek dezynfekujący, który wyeliminuje bakterie - przyczyny przykrego zapachu.

5. Zastosuj proszek deodorujący, aby zapewnić butom świeżość na dłużej.

Podsumowanie: jak czyścić buty skórzane?

Usuwanie zabrudzeń, odżywianie skóry oraz impregnacja - to trzy filary prawidłowej pielęgnacji skórzanego obuwia. Pierwszy etap, czyli czyszczenie, może mieć decydujący wpływ na efekt pozostałych. Wiedza o tym, jak czyścić skórzane buty, przyda Ci się na całe życie i pomoże Ci sprawić, aby ukochane buty służyły Twoim stopom przez lata.