Artykuły | 25.09.2024

Dzianina - co to jest? Rodzaje dzianin

Do jej znaków rozpoznawczych należą mięsistość i elastyczność.. Chociaż kojarzy nam się z odzieżą casualową i sportową, szczególnie jesienno-zimową, dzianina jest dziś wykorzystywana także do produkcji smart casualowych i nawet formalnych strojów całorocznych. Co powinnaś wiedzieć o tym rodzaju tworzywa na odzież i dodatki? Odkryj, co to jest dzianina i czemu zawdzięczamy przyjemność jej noszenia.

Co to jest dzianina?

Dzianiną nazywamy płaski wyrób włókienniczy, powstający w wyniku łączenia ze sobą oczek nitki poziomo (rządki) lub pionowo (kolumienki). Oczka, czyli najmniejsze elementy składowe dzianiny, umownie dzielimy na prawe i lewe, w zależności od kierunku przeplatania. Dzianinę produkuje się z przędzy, która musi być bardzo miękka i sprężysta, aby sprostać wymaganiom użytkowym tego rodzaju wyrobu. Sposób łączenia oczek, który odpowiada za wizualny i sensoryczny rezultat, określamy mianem splotu.

Dzianina - właściwości

Materiał dziany wyróżniają przede wszystkim przewiewność, miękkość i wysoka formowalność. Przędza ma duże wyrobienie, dlatego dzianinę można rozciągać we wszystkich kierunkach. Na trwałość struktury, jakość materiału, właściwości użytkowe i możliwości przeznaczenia mają wpływ takie parametry dzianiny, jak skład surowcowy, splot i grubość, masa powierzchniowa i liniowa, ścisłość oczek czy porowatość dzianiny.

Uiglenie maszyny dziewiarskiej determinuje z kolei grubość i mięsistość dzianin. W opisach naszych produktów zamieszczamy informację o wartościach wyrażanych w jednostce gauge. Mają one związek z podziałką uiglenia (odległości od siebie dwóch kolejnych igieł jednego układu).

Numer uiglenia określa liczbę igieł, a ściślej podziałek, na danym odcinku. Dlatego na maszynach o wysokim uigleniu powstają cienkie dzianiny z cienkich nitek, w przeciwieństwie do maszyn o niskim uigleniu, z użyciem których wytwarzane są dzianiny grubsze, z nitek grubszych lub wielu cienkich połączonych. Krótko mówiąc, im niższa wartość GG, tym dzianina jest grubsza i ma wyraźniejszą strukturę.

Rodzaje dzianin

Dzianiny można podzielić na rządkowe lub kolumienkowe, ale też np. gładkie, wzorzyste, ażurowe, fakturowane lub takie z okrywą włókienną. Najpopularniejsze w przemyśle odzieżowym są dzianiny o takich nazwach, jak:

  • dżersej (ang. jersey - od nazwy wyspy na Kanale La Manche) - dzianina o splocie lewoprawym (lewe - karbowany spód, prawe - gładka góra), z cienkich włókien głównie wełnianych lub bawełnianych. Jest rozciągliwa, łatwo traci formę, a brzegi się rolują,
  • singiel - cienki jersey (dzianina jednołożyskowa), idealna na koszulki czy piżamy,
  • ściągacz - dzianina rządkowa druprawa, o różnym układzie kolumienek oczek prawych i lewych, w trójwymiarowe prążki,
  • dresówka - grupa dzianin rządkowych, zwykle lewoprawych. Powierzchnie mogą być gładkie lub z okrywą pętelkową bądź włókienniczą (plusz). Jej strukturę łatwo rozpoznać - np. bluza i spodnie dresowe od zewnątrz są gładkie, a przy ciele mają fakturę z okrywą.
  • pika/lacosta - rządkowa pochodna dzianin dwuprawych. Podstawą piki pojedynczej jest splot intelokowy, w którym w co trzecim obszarze pracy igły tarczy tworzą oczka nabraniowe, dzięki którym uzyskujemy fakturę pikowania. Pika podwójna powstaje przez kombinację splotu dwuprawego z lewoprawym przy wyłączeniu co drugiej igły. Inne odmiany piki: holenderska, francuska, szwajcarska, pika fałszywa,
  • dzianina podwójna - uzyskuje się ją poprzez połączenie ze sobą dwie warstwy dzianiny, z których każda może mieć inną barwę i fakturę.

Czy różni się dzianina od tkaniny?

Podczas gdy tkaninę tka się z wielu układów nitek, dzianina dziana (dziergana) jest najczęściej z pojedynczej nitki. Dlatego cechuje ją większa rozciągliwość i podatność na zmianę wymiarów czy kształtu. Proces jej produkcji jest mniej złożony, co kosztuje mniej i jest korzystniejsze dla środowiska. Chociaż tkanina jest odporniejsza na uszkodzenia i gotową odzież z tkaniny łatwiej naprawić czy przerobić, dzianina daje szersze możliwości na etapie projektowania.

Jak dbać o produkty z dzianiny?

Ubrania i inne przedmioty z dzianiny należy pielęgnować zgodnie z instrukcjami na metce, gdyż wiele zależy od składu surowcowego. Jednak wszystkie dzianiny na pewno powinno się suszyć na płasko i w podobny sposób przechowywać, aby nie straciły swojej pierwotnej formy i rozmiaru.

Dzianina - zastosowanie. Jakie ubrania szyje się z dzianiny?

Z dzianiny może powstać każdy rodzaj odzieży i dodatków, od których wymagamy, aby były wygodne i elastyczne, dzięki czemu pozwalają na swobodę ruchów, łatwo się je zakłada i dobrze dopasowują się do ciała. Zaliczają się więc do nich m.in.:

  • spódnice i sukienki,
  • ubrania i akcesoria dla dzieci i niemowląt,
  • koszulki, swetry i bluzki,
  • pończochy, rajstopy, skarpetki,
  • rękawiczki, szaliki, kominy, czapki,
  • bieliznę osobistą i nocną,
  • marynarki czy sukienki biznesowe.

Wiesz już, czym jest dzianina? Podsumowanie

Jest jeszcze jeden ważny czynnik, który odgrywa kluczową rolę dla trwałości, piękna i funkcjonalności dzianiny - to poziom technologii dziewiarskiej i staranność wykończenia. Dzianiny dla Patrizia Aryton powstają w zakładach o najnowocześniejszych parkach maszynowych i przechodzą drobiazgowe kontrole jakości zanim trafią w Twoje ręce. Przekonaj się, dlaczego warto inwestować w ubrania z dzianiny, zwłaszcza te z segmentu premium i wybierz swoje ulubione swetry, bluzki, sukienki, spódnice, spodnie, dodatki czy żakiety dzianinowe na patrizia.aryton.pl!