Jak dbać o ubrania

tkaniny naturalne

Wełna i jedwab to tkaniny pochodzenia zwierzęcego.
Wełnę pozyskuje się z runa owiec (merynosowa, dziewicza), kóz (moherowa, kaszmirowa), królików (angorska), wielbłądów (wielbłądzia, czyli baby camel), alpak oraz lam.
Jedwab pozyskuje się z nici motyli nocnych.
O ile nie widać podobieństwa w samej fakturze tkaniny, to w sposobie pielęgnacji jest bardzo dużo wspólnych cech.

01 Jedwab

Produktów z jedwabiu nie należy spryskiwać perfumami i należy zachować ostrożność podczas używania antyperspirantów.

O ile jedwab jest wyjątkowo trwałym włóknem, to podczas kontaktu z wodą jego właściwości wytrzymałościowe ulegają znacznemu osłabieniu. Proces prania powinien być delikatny i sprawny. Nie wolno namaczać produktów z jedwabiu!

pranie
pranie
Jedwab pierzemy ręcznie w letniej wodzie z użyciem specjalnego płynu do prania jedwabiu, ewentualnie tkanin delikatnych. Nie wyżymamy, a jedynie delikatnie wygniatamy. Płuczemy pod bieżącą wodą i zawijamy w ręcznik (kolor ręcznika powinien być podobny do pranej rzeczy), aby wchłonął wilgoć.
suszenie
suszenie

Po wyjęciu z ręcznika należy strzepać mokrą rzecz. To ułatwi późniejsze prasowanie.

Jedwabne koszule i sukienki wieszamy na wieszaku. Jeśli są guziki – zapinamy je i formujemy kołnierzyk.

Nigdy nie suszymy jedwabiu na słońcu ani na kaloryferze.

prasowanie
prasowanie

Przed prasowaniem jedwabnych rzeczy sprawdzamy, czy żelazko nie pozostawia plam. Jedwab najłatwiej prasuje się, gdy jest delikatnie wilgotny. Jeśli nie wysechł już zbyt mocno wysuszoną rzecz można na chwilę powiesić w łazience (na przykład podczas napuszczania wody do wanny czy podczas kąpieli pod prysznicem). Dzięki zwiększonemu poziomowi wilgoci w pomieszczeniu, jedwab nabierze wilgoci, przez co łatwiej będzie się z nim pracowało.

Przed samym prasowaniem należy sprawdzić, czy na pewno żelazko jest czyste. Prasujemy zawsze na lewej stronie z użyciem najniższej temperatury.
W przypadku żelazka do prasowania na desce, nigdy nie używamy spryskiwacza. Używanie parownicy w tym żelazku jest obarczone pewnym ryzykiem – zbyt nisko ustawiona temperatura może „ochlapać” jedwab wodą. Przy właściwie ustawionych parametrach żelazka i odpowiednim wcześniejszym przetestowaniu, można użyć tej funkcji.

02 wełna

Wełna ma właściwości samoczyszczące, co oznacza, że zanieczyszczenie nie wnika w nią głęboko, jest dość powierzchowne. Oznacza to, że można je relatywnie łatwo usunąć. Ta cecha wyróżnia wełna na tle wszystkich innych tkanin.
Oznacza to również, nie ma potrzeby prania produktów wełnianych zbyt często – ani tych z dzianiny (swetry), ani z tkaniny (spodnie, płaszcze, sukienki).

wełniane swetry

Mięsiste swetry można odświeżyć poprzez wystawienie je w mroźne dni na balkon na kilka godzin (ale nigdy na słońce).
pranie
pranie

Podczas prania w wodzie zachowujemy zasady podobne jak przy jedwabiu. Wełniane produkty pierzemy ręcznie w wodzie o temperaturze ciała. Warto dodać płyn do prania wełny, ewentualnie – tkanin delikatnych. Po delikatnym przepraniu delikatnie wyciskamy (nie wyżymamy). Następnie płuczemy pod bieżącą wodą, której temperatura będzie zbliżona do temperatury wody prania Jeśli temperatura wody z kranu i w misce będzie różna, wełniany sweter może się sfilcować.

Po wypłukaniu zawijamy wełniany sweter w suchy ręcznik, aby wchłonął on ze swetra nadmiar wody.
suszenie
suszenie
Po kwadransie wyjmujemy sweter z ręcznika i kładziemy na płasko (nigdy na słońcu). Sweter powieszony na suszarce może się wyciągnąć.
przechowywanie
prasowanie
Wełniane swetry należy przechowywać na półce, nie na wieszaku. Powieszone mogą się rozciągnąć.

wełniane płaszcze

Płaszcz zimowy, o ile nie ma plam czy nieprzyjemnego zapachu po kilkumiesięcznym przechowywaniu w szafie, nie musi być oddawany do pralni. Dzięki temu, że płaszcze nie są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą, nie wymagają odświeżania dla celów higienicznych. Oznacza to, że noszenie płaszczy na zewnątrz podczas niskich temperatur jest wystarczającym sposobem na ich odświeżenie. Można powiedzieć, że czyścimy płaszcze poprzez noszenie ich w chłodne dni.

Jeśli płaszcz ma plamy lub dla dodatkowej poprawy komfortu po każdym sezonie można oddać płaszcz do pralni.

Idealnie, jeśli wełniany płaszcz wisi na wieszaku o szerszych ramionach. Ważne, aby kołnierz nie był zdeformowany podczas przechowywania. Jeśli w szafie będzie ciasno, a kołnierz będzie źle wyłożony, to pewną trudnością będzie doprowadzenie go do pierwotnej formy.

Płaszcze z tkaniny z włosem można co jakiś czas uczesać, dzięki temu włos zachowa większą sprężystość i połysk.

wełniane żakiety

Jeśli chodzi o żakiety, to z uwagi na wykorzystane w ich szyciu dodatki krawieckie, nie można ich prać w wodzie. Z uwagi na bezpośredni kontakt ze skórą będą wymagały odświeżenia w pralni chemicznej. Częstotliwość zależy od ewentualnych zabrudzeń i kwestii komfortu.

WEŁNIANE SUKIENKI I SPODNIE

pranie
pranie
Wełniane spodnie i sukienki można prać w pralce w trybie tkanin wełnianych lub ręcznie. Koniecznie z użyciem płynu do prania tkanin wełnianych (ewentualnie – delikatnych). Przy praniu ręcznym stosujemy schemat jak do dzianin.
suszenie
suszenie

Po wyjęciu z pralki mocno strzepujemy sukienkę i spodnie. Dzięki temu znacznie ułatwiamy sobie późniejsze prasowanie. Spodnie warto powiesić na suszarce złożone na linii kantu – w taki sposób ułatwiamy jego zaprasowanie kantu (większość spodni wełnianych ma zaprasowany kant na środku nogawki).

Sukienkę natomiast warto po strzepaniu powiesić na wieszaku. Jeśli sukienka ma guziki i kołnierzyk – należy je zapiąć, a kołnierzyk uformować. To wszystkie zabiegi spowodują, że prasowanie będzie naprawdę łatwe.
prasowanie
prasowanie
Im bardziej szlachetna wełna, tym bardziej zalecane jest prasowanie z odległości z użyciem pary. Podczas prasowania na desce należy zachować ostrożność - istnieje ryzyko wyświecenia szwów.. Najlepiej wówczas prasować wełniane spodnie i sukienki przez tzw. „zaparzaczkę”, czyli wilgotne płótno bawełniane.

03 bawełna

BAWEŁNIANE SWETRY i T-SHIrty

pranie
pranie
Pranie bawełny nie sprawia problemów. Bawełna jest bardzo wytrzymała i wytrzymuje bardzo wysokie temperatury. Z uwagi jednak na wykończenie czy aplikacje należy dostosować się do informacji podanej na metce i prać z podobnymi kolorami
suszenie
suszenie
Bawełniane swetry suszymy na płasko po uprzednim uformowaniu kształtu. Powieszone na suszarce mogą mocno się wyciągnąć (woda wzmaga ciężar bawełny).
prasowanie
prasowanie
Bawełniane swetry nie wymagają prasowania. T-shirty, jeśli tylko nie mają nadruków czy aplikacji, można prasować z użyciem bardzo wysokiej temperatury.
przechowywanie
prasowanie

Swetry z bawełny należy trzymać na półce – w przeciwnym wypadku wieszak spowoduje wypchanie ramion, dodatkowo cały produkt może ulec wyciągnięciu się.

Bawełniane t-shirty z uwagi na możliwość zagnieceń najlepiej wieszać na wieszaku.

BAWEŁNIANE KOSZULE, SUKIENKI, SPODNIE

pranie
pranie
Pranie bawełny nie sprawia problemów – wystarczy dostosować się do informacji podanej na metce i prać z podobnymi kolorami.
suszenie
suszenie
Koszulę czy szmizjerki z bawełny należy mocno strzepać po praniu i powiesić na wieszaku z zapiętymi guzikami i uformowanym kołnierzykiem. Ta prosta rzecz znacznie ułatwi prasowanie.
prasowanie
prasowanie
Tkaniny bawełniane prasuje się trudno, dlatego należy je prasować z zastosowaniem wysokiej temperatury, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Można używać spryskiwacza i pary (zdecydowanie lepsze jest tu standardowe żelazko z parą niż parownica). Przy prasowaniu suchej koszuli dobrze powiesić ją wcześniej w łazience z dużą wilgotnością, np. podczas kąpieli.
przechowywanie
prasowanie
Bawełniane spodnie, sukienki i koszule najlepiej wieszać na wieszaku.

04 wiskoza

pranie
pranie
Pierzemy tylko w niskich temperaturach. Naturalną cechą wiskozy jest tendencja do wykurczania się, jednak po odprasowaniu wiskoza wróci do 95-100% swojego wyjściowego rozmiaru. Dla pewności należy kupować wiskozę albo w rozmiarze dobrze dobranym, nie za małym, albo nawet minimalnie większym.
suszenie
suszenie

Mokra dzianina wiskozowa może się wyciągnąć. Należy stosować się do opisu na metce np. gdy wskazane jest suszenie na płasko.

Zawsze na płasko należy suszyć produkty o składzie wiskoza z nylonem, w przeciwnym wypadku mogą ulec wyciągnięciu.
prasowanie
prasowanie
Podczas prasowania wiskozy należy uważać na szwy. Przy zbyt dużym nacisku możemy doprowadzić do wyświecenia szwów. Do prasowania wiskozy idealnie sprawdzi się żelazko parowe.

05 TRIACETAT

pranie
pranie
Podczas procesu prania stosujemy się do informacji zawartych na metce. Modele z usztywnianymi kołnierzami (płaszcze, żakiety) lepiej oddać do pralnie. Natomiast spodnie, bluzki czy sukienki – można prać w pralce w trybie tkanin delikatnych.
suszenie
suszenie

Po wyjęciu z pralki pamiętaj o tym, aby mocno strzepać produkty z triacetatu. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie późniejsze prasowanie. Spodnie warto powiesić na suszarce złożone na linii kantu – w taki sposób ułatwisz sobie zaprasowanie kantu (jeśli oczywiście chcesz mieć zaprasowany kant na środku nogawki).

Sukienkę natomiast warto po strzepaniu powiesić na wieszaku. Jeśli sukienka ma guziki i kołnierzyk – koniecznie je zapnij i uformuj kołnierzyk. To wszystkie zabiegi spowodują, ze prasowanie będzie naprawdę łatwe.
prasowanie
prasowanie
Prasowanie triacetatu jest relatywnie łatwe. Należy pamiętać jedynie, aby na szwach nie przyciskać zbyt mocno żelazka – w przeciwnym wypadku szwy mogą ulec wyświeceniu.

06 LEN / RAMIA / KONOPIE

Len jest bardzo wytrzymałą tkaniną. Swoją wytrzymałość zachowuje nawet w kontakcie z wodą. Oznacza to, że proces pielęgnacji jest wyjątkowo łatwy.
pranie
pranie
Len – z uwagi na relatywnie luźny splot należy prać ręcznie. W przeciwnym wypadku może ulec uszkodzeniu w czasie wirowania w pralce.
suszenie
suszenie

Produkty lniane najlepiej suszyć powieszone na wieszaku, dzięki temu dużo sprawniej da się je wyprasować.

Lniane t-shirty i swetry suszymy jak wełniane – na płasko po uprzednim uformowaniu kształtu.
prasowanie
prasowanie
Prasowanie triacetatu jest relatywnie łatwe. Należy pamiętać jedynie, aby na szwach nie przyciskać zbyt mocno żelazka – w przeciwnym wypadku szwy mogą ulec wyświeceniu.
Pranie produktów o mieszanym składzie
W przypadku rzeczy, które mają w składzie kilka włókien, należy zastosować przepis prania właściwy dla najdelikatniejsze włókna. Na przykład dla sukienki z mieszanki 30% jedwabiu i 70% bawełna stosujemy sposób pielęgnacji jedwabiu.