Jak dbać o ubrania
tkaniny naturalne
Wełnę pozyskuje się z runa owiec (merynosowa, dziewicza), kóz (moherowa, kaszmirowa), królików (angorska), wielbłądów (wielbłądzia, czyli baby camel), alpak oraz lam.
Jedwab pozyskuje się z nici motyli nocnych.
O ile nie widać podobieństwa w samej fakturze tkaniny, to w sposobie pielęgnacji jest bardzo dużo wspólnych cech.
01 Jedwab
Produktów z jedwabiu nie należy spryskiwać perfumami i należy zachować ostrożność podczas używania antyperspirantów.
O ile jedwab jest wyjątkowo trwałym włóknem, to podczas kontaktu z wodą jego właściwości wytrzymałościowe ulegają znacznemu osłabieniu. Proces prania powinien być delikatny i sprawny. Nie wolno namaczać produktów z jedwabiu!


Po wyjęciu z ręcznika należy strzepać mokrą rzecz. To ułatwi późniejsze prasowanie.
Jedwabne koszule i sukienki wieszamy na wieszaku. Jeśli są guziki – zapinamy je i formujemy kołnierzyk.
Nigdy nie suszymy jedwabiu na słońcu ani na kaloryferze.

Przed prasowaniem jedwabnych rzeczy sprawdzamy, czy żelazko nie pozostawia plam. Jedwab najłatwiej prasuje się, gdy jest delikatnie wilgotny. Jeśli nie wysechł już zbyt mocno wysuszoną rzecz można na chwilę powiesić w łazience (na przykład podczas napuszczania wody do wanny czy podczas kąpieli pod prysznicem). Dzięki zwiększonemu poziomowi wilgoci w pomieszczeniu, jedwab nabierze wilgoci, przez co łatwiej będzie się z nim pracowało.
Przed samym prasowaniem należy sprawdzić, czy na pewno żelazko jest czyste. Prasujemy zawsze na
lewej stronie z użyciem najniższej temperatury.
W przypadku żelazka do prasowania na desce, nigdy nie używamy spryskiwacza. Używanie parownicy w
tym żelazku jest obarczone pewnym ryzykiem – zbyt nisko ustawiona temperatura może „ochlapać”
jedwab wodą. Przy właściwie ustawionych parametrach żelazka i odpowiednim wcześniejszym
przetestowaniu, można użyć tej funkcji.
02 wełna
Oznacza to również, nie ma potrzeby prania produktów wełnianych zbyt często – ani tych z dzianiny (swetry), ani z tkaniny (spodnie, płaszcze, sukienki).
wełniane swetry

Podczas prania w wodzie zachowujemy zasady podobne jak przy jedwabiu. Wełniane produkty pierzemy ręcznie w wodzie o temperaturze ciała. Warto dodać płyn do prania wełny, ewentualnie – tkanin delikatnych. Po delikatnym przepraniu delikatnie wyciskamy (nie wyżymamy). Następnie płuczemy pod bieżącą wodą, której temperatura będzie zbliżona do temperatury wody prania Jeśli temperatura wody z kranu i w misce będzie różna, wełniany sweter może się sfilcować.
Po wypłukaniu zawijamy wełniany sweter w suchy ręcznik, aby wchłonął on ze swetra nadmiar wody.

wełniane płaszcze
Płaszcz zimowy, o ile nie ma plam czy nieprzyjemnego zapachu po kilkumiesięcznym przechowywaniu w szafie, nie musi być oddawany do pralni. Dzięki temu, że płaszcze nie są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą, nie wymagają odświeżania dla celów higienicznych. Oznacza to, że noszenie płaszczy na zewnątrz podczas niskich temperatur jest wystarczającym sposobem na ich odświeżenie. Można powiedzieć, że czyścimy płaszcze poprzez noszenie ich w chłodne dni.
Jeśli płaszcz ma plamy lub dla dodatkowej poprawy komfortu po każdym sezonie można oddać płaszcz do pralni.
Idealnie, jeśli wełniany płaszcz wisi na wieszaku o szerszych ramionach. Ważne, aby kołnierz nie był zdeformowany podczas przechowywania. Jeśli w szafie będzie ciasno, a kołnierz będzie źle wyłożony, to pewną trudnością będzie doprowadzenie go do pierwotnej formy.
Płaszcze z tkaniny z włosem można co jakiś czas uczesać, dzięki temu włos zachowa większą sprężystość i połysk.
wełniane żakiety
WEŁNIANE SUKIENKI I SPODNIE


Po wyjęciu z pralki mocno strzepujemy sukienkę i spodnie. Dzięki temu znacznie ułatwiamy sobie późniejsze prasowanie. Spodnie warto powiesić na suszarce złożone na linii kantu – w taki sposób ułatwiamy jego zaprasowanie kantu (większość spodni wełnianych ma zaprasowany kant na środku nogawki).
Sukienkę natomiast warto po strzepaniu powiesić na wieszaku. Jeśli sukienka ma guziki i kołnierzyk – należy je zapiąć, a kołnierzyk uformować. To wszystkie zabiegi spowodują, że prasowanie będzie naprawdę łatwe.
03 bawełna
BAWEŁNIANE SWETRY i T-SHIrty




Swetry z bawełny należy trzymać na półce – w przeciwnym wypadku wieszak spowoduje wypchanie ramion, dodatkowo cały produkt może ulec wyciągnięciu się.
Bawełniane t-shirty z uwagi na możliwość zagnieceń najlepiej wieszać na wieszaku.BAWEŁNIANE KOSZULE, SUKIENKI, SPODNIE




04 wiskoza


Mokra dzianina wiskozowa może się wyciągnąć. Należy stosować się do opisu na metce np. gdy wskazane jest suszenie na płasko.
Zawsze na płasko należy suszyć produkty o składzie wiskoza z nylonem, w przeciwnym wypadku mogą ulec wyciągnięciu.
05 TRIACETAT


Po wyjęciu z pralki pamiętaj o tym, aby mocno strzepać produkty z triacetatu. Dzięki temu znacznie ułatwisz sobie późniejsze prasowanie. Spodnie warto powiesić na suszarce złożone na linii kantu – w taki sposób ułatwisz sobie zaprasowanie kantu (jeśli oczywiście chcesz mieć zaprasowany kant na środku nogawki).
Sukienkę natomiast warto po strzepaniu powiesić na wieszaku. Jeśli sukienka ma guziki i kołnierzyk – koniecznie je zapnij i uformuj kołnierzyk. To wszystkie zabiegi spowodują, ze prasowanie będzie naprawdę łatwe.
06 LEN / RAMIA / KONOPIE


Produkty lniane najlepiej suszyć powieszone na wieszaku, dzięki temu dużo sprawniej da się je wyprasować.
Lniane t-shirty i swetry suszymy jak wełniane – na płasko po uprzednim uformowaniu kształtu.