Filozofia kolekcji PATRIZIA ARYTON
jesień-zima 2020/2021

Filozofia najnowszej kolekcji marki PA to trzy hasła: kreowanie odpowiedzialnej mody, hołd kobiecości oraz reinterpretacja klasyki.#odpowiedzialnośćspołeczna
Tkaniny, które wybraliśmy do sezonu AW2020, to najwyższa próba tkanin naturalnych (alpaka, kaszmir, jedwab). Jednocześnie za każdym razem, gdy sięgaliśmy po tkaniny celulozowe, weryfikowaliśmy, czy na pewno były produkowane przy zmniejszonym udziale wody i z ograniczeniem szkodliwych barwników. Jeśli natomiast pojawiają się tkaniny syntetyczne, to są to tkaniny produkowane we Włoszech i uzyskane z włókna poddanego recyclingowi. Dodatkowo od tego sezonu marka PA zrezygnowała z futer oraz futrzanych dodatków. Wszystkie użyte tkaniny zostały przez nas skrupulatnie zweryfikowane, aby nie mogły rozczarować klientów. W ten sposób inwestujemy w długowieczność produktu.

#reinterpretacjaklasyki
Za sprawą wzrostu świadomości ekologicznej w kolekcji dominuje naturalna kolorystyka. Wśród najmodniejszych kolorów znajdziemy zarówno ciepłe beże i kamele, jak i chłodne szarości i taupe.

Kolekcje zaprojektowaliśmy tak, aby miały w sobie ducha współczesności, ale jednocześnie - aby nie znudziła się nam po sezonie. Z tego powodu w kolekcji można znaleźć bardzo dużo klasycznych form - takich jak szmizjerka, tuba, dyplomatka czy trench. Pojawiły się też proste marynarki przywołujące na myśl minimalistyczne lata 90.

Uważny obserwator mody będzie mógł znaleźć w naszej kolekcji wiele przykładów kultowej klasyki. Bo niejednokrotnie - projektując tę kolekcję - sięgaliśmy do albumów o modzie. Za każdym razem w taki sposób reinterpretowaliśmy klasyczne formy, aby miały one w sobie ducha współczesności. Dlatego do eleganckiego płaszcza proponujemy czapkę beanie; do camelowej dyplomatki - dres; a do białej koszuli - mięsisty dres.

#hołdkobiecości
W przypadku gdy odwołujemy się do klasyki mody, nie sposób oderwać się od bardzo kobiecych form, które dominowały w modzie retro. W kolekcji znajdują się zarówno dziewczęce formy trapezowych sukienek, zwiewne i sensualne długie suknie, jak i propozycje kobiecego power looku niczym z żurnali z lat 80.

Do tych ultrakobiecych form zastosowaliśmy biznesowe tkaniny i szlachetną kolorystykę, dzięki czemu uzyskaliśmy dość nieszablonowy efekt - niezwykle kobiecej, ale jednocześnie wyrazistej sylwetki. Stylizacje tych kobiecych sukienek zawsze są przełamane kontrastem faktury lub sportowym akcentem akcesoriów. To tak, jakbyśmy na nowo definiowali, czym jest kobiecość: to połączenie delikatności i wyrazistości.

Kolekcję prezentujemy w 3 liniach, jednak już na etapie projektowania linie te były płynne.

Kolekcja, która ma za zadanie koić nasze zmysły, została zaprojektowana w sposób plastyczny - poszczególne modele doskonale łączą się z wieloma propozycjami w kolekcji. Projektowane linie nie są sterylne, są jedynie punktem wyjścia.

linia: Winter Safari

Od jakiegoś czasu obserwuje się w modzie miksowanie sezonu letniego z zimowym. Podział tkanin, form oraz kolorów nie jest już tak oczywisty jak kiedyś. Na fali tych zmian typowo letnia kolorystyka „safari” - została zaimplementowana do kolekcji jesiennej. Najmodniejszą stylizacją w ramach tej linii jest połączenie różnych faktur i odcieni zieleni w jednej stylizacji. Odcienie zieleni przepięknie łączą się z jasnym odcieniem taupe oraz złamaną bielą - w takim zestawieniu kolor zieleni zyskuje na szlachetności. Dla wzmocnienia charakteru linii znajduje się w tej linii czarny trench, który doskonale uzupełnia midi suknię w drobne oliwkowe kwiatki.

linia: Modern Retro

Kolor camelowy w sezonie zimowym nie ma sobie równych. W połączeniu z grafitem wygląda bardzo wysublimowanie, z czernią - wzmacnia wizerunek, ze złamaną bielą jest esencją włoskiej elegancji, z neonem - neutralizuje żywiołowość stylizacji. Jednym słowem - nie ma koloru, który nie wyglądałby z camelem doskonale. Nawet jego mała ilość, np. w postaci torebki, zmienia charakter całej stylizacji. Najgorętszą sylwetką sezonu jest ta, która łączy w sobie różne tony camelu oraz camel w zestawieniu z neonowym odcieniem niebieskiego, zwanym acqua. Połączenie tych dwóch skrajnych barw - neonowej i naturalnej - jest symbolem czasów, w których żyjemy. Z jednej strony pragniemy powrotu do natury, z drugiej - jeszcze nigdy nie korzystaliśmy z nowinek technologicznych na taką skalę.

To myślenie z perspektywy kontrastów jest typowe dla całej linii. Innym jego przykładem jest łączenie w tej linii form wygodnych, wręcz sportowych z bardziej formalnymi. Żadna ze stylizacji z tej linii - mimo wykorzystania tak bazowej barwy - nie jest oczywista, w każdej znajdzie się kontrast dodatku, faktury lub stylu.

linia: Gentlewoman

Szarość wraca do mody po kilkuletniej przerwie w wielkim stylu. Przez ostatnie lata nauczyliśmy się ją nosić jako uzupełnienie ciepłych barw. W tym sezonie triumfuje z całą mocą - pojawia się w doskonale skrojonych formach oraz w mono kolorystycznych zestawach. Jeśli występuje w połączeniu z innymi kolorami, to zawsze w minimalistycznym stylu - z bielą, camelem i brązem oraz akcentem czerni.
Modele, w których się pojawia odwołują się do power looku lat 80. i minimalizmu 90. Najdoskonalszym przykładem jest sukienka z mocno rozbudowanymi rękawami symbolizująca wizerunek silnej i kobiecej businesswoman oraz garnitur w połączeniu z białymi trampkami
i t-shirtem. Less is more.